Zdaniem MFW organy nadzoru finansowego wynegocjowały z bankami zasady, które są zbyt łagodne. – To trzeba zmienić, przygotować nowe regulacje. Obecne tylko szykują podłoże do kolejnego kryzysu – mówi Jose Vinals, dyrektor Departamentu Walutowego i Rynków Kapitałowych w MFW.
Vinals przypomniał, że kryzys, z którego dopiero teraz wychodzi gospodarka, zmniejszył PKB w największych mocarstwach świata aż o 26 proc. Także kraje G20 nalegają na wprowadzenie nowych ostrzejszych wymogów dotyczących kapitałów własnych banków, jak to zaleca Komitet Nadzoru Bankowego z Bazylei.
Zdaniem MFW zasady działalności bankowej, które wręcz zachęcały do podejmowania nadmiernego ryzyka, nie zostały naruszone przez kryzys. Fundusz widzi niebezpieczeństwo także w tym, że po wyasygnowaniu przez rząd ogromnych kwot na ratowanie sektora bankowego powstało przeświadczenie, że jest grupa banków, które są „zbyt duże, by upaść”.
Przedstawiciele funduszu, którzy są autorami raportu na temat zasad nadzoru finansowego, nie ukrywają, że chcieliby, aby ta publikacja stała się jednym z tematów do dyskusji podczas zaplanowanego na koniec tego tygodnia walnego zgromadzenia Banku Światowego i MFW. Najbardziej pożądanym efektem tej dyskusji – mówi Vinals – byłoby przyspieszenie restrukturyzacji sektora bankowego.
– Nowe ostrzejsze wymagania powinny obowiązywać nie tylko w bankach, ale i w całym sektorze finansowym, w tym także w funduszach wysokiego ryzyka i firmach ubezpieczeniowych – podkreślał podczas wideokonferencji. Zdaniem MFW wskazane byłoby, aby w największych centrach finansowych na świecie – takich jak USA, Wielka Brytania i Japonia – jak najszybciej powstały nowe zasady regulacji, których brak pogłębił kryzys finansowy. Zdaniem Ceyli Pazarbasioglu, która jest główną autorką raportu, realne jest wprowadzenie wszystkich pożądanych zmian do 2012 roku. – Tak naprawdę największym problemem jest brak woli politycznej. Na przykład w Europie miałby powstać jednolity nadzór bankowy, ale nie wiadomo, czy poszczególne kraje UE będą chciały oddać swoją suwerenność – mówiła Pazarbasioglu.