Bank tłumaczy, że 29 kwietnia agencja Moody's obniżyła rating długoterminowy BRE Banku z „Baa2" (perspektywa negatywna) do „Baa3" (perspektywa stabilna) oraz rating krótkoterminowy z „Prime-2" do „Prime-3". Agencja potwierdziła rating siły finansowej banku (BFSR) na poziomie „D (ba2)" z perspektywą stabilną.
Negatywna zmiana oceny banku była następstwem obniżenia ratingu Commerzbanku ( dominującego akcjonariusza BRE Banku ) z poziomu „A3" do „Baa1". Przy ocenie ratingu długoterminowego, metodologia ratingowa Moody's uwzględnia potencjalne wsparcie ze strony Commerzbanku, które nie jest brane pod uwagę w przypadku ratingu indywidualnego, tj. ratingu siły finansowej banku. Według zarządu banku, rating indywidualny BRE nie odzwierciedla w pełni siły finansowej banku.
Mimo znaczącej poprawy rentowności, kapitalizacji, profilu ryzyka oraz bazy finansowania, od ostatniej zmiany przez Moody's ratingu siły finansowej banku (BFSR) w marcu 2007 r., agencja ta nie dokonała żadnych pozytywnych zmian w ratingu. W szczególności, agencja Moody's wielokrotnie nie uwzględniła w swoich ocenach tak kluczowych czynników m.in. znacząca poprawa wskaźnika Core Tier 1 z poziomu 6,6 proc. w marcu 2007 r. do 13,5 proc. w marcu 2013 r., wzrost dochodów i zysku netto, a także wysokiego pokrycia portfela kredytów rezerwami – uzasadnia bank w komunikacie.
Zarząd BRE Banku podkreśla też, że obecnie kapitalizacja rynkowa banku wynosi 14,7 mld zł wobec 10,1 mld zł w 2010 r., tj. zaraz po podwyższeniu kapitału. Zarząd banku zauważa też, że długoterminowy rating BRE Banku, przyznany przez agencję Fitch, kształtuje się na poziomie A.
-Biorąc pod uwagę fakt, iż w ocenie zarządu, obecny rating agencji Moody's nie odzwierciedla w pełni prawdziwej siły finansowej banku, BRE Bank podejmie niezbędne działania w celu obrony swojej reputacji – podkreślono w komunikacie.