Wniosek w tej sprawie trafił do UOKiK w lipcu 2013. Celem koncentracji jest rozszerzenie działalności PKO BP, m.in. w oparciu o placówki przejmowanego banku, a także stworzenie nowego banku hipotecznego, na bazie portfela kredytów hipotecznych Nordea Bank Polska.
Przeprowadzone postępowanie wykazało, że uczestnicy transakcji posiadają łącznie największe udziały na krajowych rynkach kredytów mieszkaniowych dla gospodarstw domowych, depozytów dla gospodarstw domowych oraz produktów kartowych dla osób fizycznych. Wynikają one jednak z dotychczasowej pozycji PKO BP, dlatego transakcja nie wpłynie negatywnie na konkurencję. Po zakupie spółek grupy Nordea, bank nadal będzie musiał rywalizować na tych rynkach z innymi podmiotami – uznał UOKiK.
Zgodnie z przepisami, transakcja podlega zgłoszeniu do urzędu antymonopolowego, jeżeli biorą w niej udział przedsiębiorcy, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył 1 mld euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce.
– Zgoda Prezesa UOKiK to kolejny krok przybliżający nas do sfinalizowania transakcji. Dzięki temu przejęciu PKO Bank Polski umocni się na pozycji lidera w bankowości detalicznej i wzmocni działalność w obszarze bankowości korporacyjnej. Pozwoli też na przyspieszenie osiągnięcia celów strategicznych w obszarze bancassurance, które zakłada nasza strategia – mówi Zbigniew Jagiełło, prezes PKO BP.
Uzyskanie pozytywnej decyzji Prezesa UOKiK jest jednym z warunków umowy zawartej 12 czerwca 2013 roku między PKO BP a Nordea Bank AB. Niezbędne są jeszcze zgody Komisji Nadzoru Finansowego. Bank przewiduje, że termin uzyskania zgody KNF i spełnienia pozostałych warunków umowy oraz finalizacja umowy nabycia akcji to przełom 2013 i 2014 roku.