Wraz z posłem Lipińskim, do zarządu banku narodowego ma wejść także Marta Gajęcka, doradczyni prezydenta Andrzeja Dudy.

Jako pierwsze o nominacji poinformowało radio RMF FM. Według informacji dziennikarza stacji, nominacje mają wejść w życie w listopadzie i styczniu.

Adam Lipiński jest posłem klubu Prawa i Sprawiedliwości i wiceprezesem tej partii. W latach 2005–2007 i od 2015 roku był sekretarzem stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, w latach 2006–2007 szef gabinetu politycznego premiera Jarosława Kaczyńskiego, a w latach 2016-2020 pełnomocnikiem rządu ds. społeczeństwa obywatelskiego i pełnomocnik rządu ds. równego traktowania.

Według ustawy o NBP w zarządzie zasiada prezes, jako przewodniczący, oraz 6-8 członków Zarządu, w tym dwóch wiceprezesów NBP. Obecnie w zarządzie jest 7 osób: Ryszard Kokoszczyński (wiceprezes NBP w latach 1998-2001), Paweł Szałamacha (były minister finansów w rządzie Beaty Szydło), Piotr Pogonowski (były szef ABW), Andrzej Kaźmierczak (były członek RPP) i Marta Kightley, profesor SGH. Na początku listopada kończy się kadencja Anny Trzecińskiej, która jest byłą współpracownicą Leszka Balcerowicza.