Jesteśmy tradycjonalistami i największą część aktywów finansowych trzymamy w bankach. Kwota inwestowana w bardziej ryzykowne instrumenty, jak np. fundusze inwestycyjne, rośnie bądź maleje w zależności m. in. od wysokości stóp procentowych oraz koniunktury na giełdzie.
Z raportu „Diagnoza społeczna 2013" wynika, że w 2013 r. 40 proc. gospodarstw domowych miało oszczędności. W tej grupie wyraźnie dominowały te, którym udało się odłożyć kwotę będącą równoważnością dochodów jedno–trzymiesięcznych (ponad 31 proc. gospodarstw). Jednocześnie w okresie marzec 2009 – marzec 2013 nastąpił znaczący wzrost odsetka rodzin posiadających oszczędności (o prawie 8 pkt proc.).
Nadal jednak w 2013 r. prawie 60 proc. gospodarstw nie posiadało oszczędności.
Niewiele osób ?ma oszczędności
W grupie rodzin mających oszczędności prawie 67 proc. trzymało je w formie lokat złotowych w bankach, a prawie 45 proc. – w gotówce.
W bankach na depozytach złotowych najchętniej swoje oszczędności lokują gospodarstwa domowe osób pracujących na własny rachunek (prawie 71 proc.), a największy odsetek gospodarstw domowych utrzymujących je w formie gotówkowej notowano wśród rolników (ponad 54 proc.) oraz utrzymujących się z niezarobkowych źródeł (także ponad 54 proc.).