Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 16.11.2020 20:54 Publikacja: 16.11.2020 21:00
Komisja Nadzoru Finansowego w ramach tegorocznej rewizji uznała osiem banków komercyjnych i dwa zrzeszające banki spółdzielcze (Spółdzielcza Grupa Bankowa i Bank Polskiej Spółdzielczości) za tzw. inne instytucje ważne systemowo (OSII, ang. other systemically important institutions).
Wśród komercyjnych kredytodawców za OSII uznane zostały: PKO BP, Santander Bank Polska, Pekao, mBank, ING Bank Śląski, Citi Handlowy, BNP Paribas Bank Polska i Millennium. Wielkich zmian na tej liście nie ma, z wyjątkiem Millennium, który znowu został uznany za instytucję ważną systemowo (parę lat temu już był na tej liście, ale później został z niej usunięty). Nadal za OSII nie są uznane Alior i Getin Noble Bank, odpowiednio ósmy i dziesiąty co do wielkości aktywów komercyjny bank w Polsce. W naszym kraju nadal nie ma tzw. GSII, czyli globalnych instytucji ważnych systemowo.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Rynek bankowy przechodzi rewolucję pokoleniową. Do 2035 roku, cyfrowo biegłe pokolenia Z i Alfa będą stanowić zn...
Odpowiedzialny biznes przechodzi kolejną ewolucję związaną z nowymi wymaganiami regulacyjnymi. Tym razem celem jest strategiczna transformacja pozwalająca na skuteczną ochronę środowiska i praw człowieka. Jak odpowiedzieć na te wyzwania?
Spółki podpisały term sheet, co jest kolejnym krokiem w przygotowaniu przyszłej transakcji i zacieśnieniem wsp...
To nie będzie uderzenie w „złe banki”, to nie będzie windfall tax – zastrzega minister finansów Andrzej Domański...
Dla kogo korzystne jest kolejne orzeczenie unijnego trybunału w sprawie rozliczeń frankowiczów i banków? ZBP prz...
Angielski bank centralny utrzymał główną stopę procentową na poziomie 4,25 proc. podczas czwartkowego posiedzeni...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas