Austria wycofała weto wobec 12. pakietu sankcji UE przeciwko Rosji

Austria wycofała weto wobec 12. pakietu sankcji Unii Europejskiej, wymierzonych w Rosję; stało się tak po usunięciu przez Ukrainę banku Raiffeisen z listy "sponsorów wojny" - informuje agencja Reutera.

Publikacja: 17.12.2023 14:12

Kanclerz Austrii Karl Nehammer przed posiedzeniem okrągłego stołu Rady Europejskiej w siedzibie euro

Kanclerz Austrii Karl Nehammer przed posiedzeniem okrągłego stołu Rady Europejskiej w siedzibie europejskiej w Brukseli

Foto: AFP

Przedstawiciele państw UE porozumieli się w sprawie przyjęcia 12. pakietu sankcji wobec Rosji w czwartek.

Porozumienie obejmuje w szczególności zakaz importu rosyjskich diamentów do UE. Zawiera także embargo na import gazu LPG z Rosji. Unijny zakaz będzie dotyczył naturalnych i syntetycznych diamentów oraz biżuterii od stycznia, a rosyjskich diamentów szlifowanych w innych krajach - od września 2024 roku.

Czytaj więcej

Lista wstydu Zachodu. Koncerny, które najwięcej zarabiają w Rosji

Porozumieniu sprzeciwiała się Austria, ponieważ bank Raiffeisen znajdował się na ukraińskiej liście "sponsorów wojny". Reuters powołuje się na unijnych dyplomatów, którzy twierdzą, że ukraińskie kręgi rządowe zdecydowały się skreślić austriacki bank z tej listy.

Lista "sponsorów wojny" prowadzona jest przez Narodową Agencję Zapobiegania Korupcji (NAZK), powołany do życia w 2015 roku centralny organ ukraińskiej władzy wykonawczej o specjalnym statusie, którego głównym zadaniem jest rozwój i wdrażanie państwowej polityki antykorupcyjnej.

Czarna lista nie ma mocy prawnej, ale ma znaczenie symboliczne, wzmacniając presję społeczną na Raiffeisena, aby opuścił Rosję, do czego austriacki bank obiecał, ale co jeszcze nie nastąpiło – pisze Reuters. Austria domagała się skreślenia Raiffeisena z listy w zamian za podpisanie najnowszego pakietu sankcji UE wobec Rosji.

Czytaj więcej

Czechy kontra Raiffeisen. Jest śledztwo w sprawie działalności banku w Rosji

Dochodzenie wobec Raiffeisen Bank International wszczęło Narodowe Centrum Zwalczania Terroryzmu Republiki Czeskiej. „Badamy tę sprawę, ale nie możemy udzielić na razie żadnych informacji o postępie śledztwa” – powiedział rzecznik policji Ondrej Moravcik, cytowany przez Česká televize. Według centrum austriacki bank „osiąga ogromne zyski” w Rosji. Pieniądze w formie podatku dochodowego trafiają do budżetu Rosji, a następnie służą „finansowaniu” rosyjskich wojsk na Ukrainie.

Na ukraińską czarną listę wpisywane są zagraniczne przedsiębiorstwa, które nie wycofały się z działalności w Rosji, pomimo jej agresji na Ukrainę. Figurują na niej przedsiębiorstwa z 17 krajów, najwięcej z Chin, USA, Grecji, Niemiec i Francji. Są wśród nich takie podmioty, jak m.in. Nestle, PepsiCo, Philip Morris International, Bacardi, Unilever, Mars, Mondelez, Yves Rocher, Auchan, Procter & Gamble, Bonduelle czy Leroy Merlin.

Banki
EBOR wyszedł zdecydowanie spod kreski w 2023 roku
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Banki
Kredyty nadal po staremu. Rząd chce dalej analizować alternatywę dla WIBOR-u
Banki
Zadżumiony biznes z Rosją dzięki USA. Światowe banki odmawiają obsługi
Banki
Rekordowo wysokie dywidendy w sektorze bankowym
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Banki
Prezes BFG dumny ze sprzedaży VeloBanku. „Europa się od nas uczy”