Minus mBanku większy od oczekiwań. Ciążą kredyty walutowe

W III kwartale bank miał 83 mln zł straty netto, za to znacząco przybyło ugód i rezerw frankowych. Portfel kredytów w CHF jest już pokryty odpisami ponad 85 proc.

Publikacja: 31.10.2023 10:49

Minus mBanku większy od oczekiwań. Ciążą kredyty walutowe

Foto: materiały prasowe

Strata netto grupy mBanku w III kw. 2023 roku wyniosła 83 mln zł, podczas gdy analitycy spodziewali się nieco mniejszego ujemnego wyniku – na poziomie 72,4 mln zł. W II kw. br. strata wynosiła 15 mln zł, a w III kw. 2023 r. – 2,28 mld zł.

Wysokie pokrycie portfela CHF

Bank już wcześniej zapowiadał, że w III kw. zaraportuje stratę, a negatywny wpływ na wynik netto miały koszty ryzyka prawnego kredytów walutowych oraz wysoka efektywna stopa podatku dochodowego.

Odpisy na kredyty frankowe wyniosły w III kw. 1,08 mld zł, a skumulowana ich wartość na koniec września 2023 r. to 10,7 mld zł. W efekcie pokrycie portfela CHF rezerwami pod koniec III kwartału 2023 roku wzrosło do 85,6 proc. z 75,4 proc. w II kwartale – podaje bank w prezentacji.

Czytaj więcej

WIRON miał przynieść tańsze kredyty. Złapał trzyletnie opóźnienie

Liczba zawartych ugód z frankowiczami wzrosła do 10,8 tys. z 8,1 tys. trzy miesiące wcześniej. Program ugód w mBanku rozpoczął się stosunkowo niedawno – w IV kw. 2022 r., a obecnie bank zakłada prawdopodobieństwo akceptacji ugód całego portfela aktywnego na poziomie 22 proc.

Liczba pozwów w sprawach frankowych na koniec września 2023 roku wzrosła do 21,59 tys. z 20 tys. na koniec czerwca. mBank zakłada, że około 43 proc. kredytobiorców frankowych, czyli łącznie 34,6 tys. kredytobiorców (w tym około 29,7 tys. posiadających kredyty aktywne, stanowiących około 91 proc. aktywnych kredytów oraz około 4,9 tys. kredytobiorców posiadających kredyty spłacone) złożyło lub ma intencję złożenia pozwu dotyczącego kredytu CHF.

Dobre wyniki poza frankami

Prezes Cezary Stypułkowski podkreśla, że mimo obciążeń związanych z kredytami CHF, wyniki operacyjne pozostają bardzo dobre.

Wynik odsetkowy w III kw. wyniósł 2,28 mld zł był nieco powyżej oczekiwań analityków. Wynik odsetkowy wzrósł o 210 proc. rok do roku i 4 proc. kwartał do kwartału. W III kwartale 2022 roku wynik odsetkowy był pod wpływem kosztów wakacji kredytowych.

Marża odsetkowa w ujęciu kwartalnym nieco spadła do 4,26 proc. z 4,33 proc. w II kwartale. W kolejnych okresach, jak spodziewają się władze banku, kształtowanie się marży będzie pod negatywnym wpływem cięć stóp procentowych w Polsce, a odbijające wolumeny kredytowe wesprą przychody odsetkowe.

Wynik z prowizji wyniósł 483 mln zł i był zbliżony do szacunków rynku, wynik ten spadł o 6 proc. rok do roku i o 1 proc. w ujęciu kwartalnym.

Kredyty na razie w dół

Koszty banku w III kwartale wyniosły 719 mln zł - tyle ile oczekiwał rynek. Koszty spadły o 13 proc. w ujęciu rocznym i wzrosły o 2 proc. kwartał do kwartału. Wskaźnik kosztów do dochodów wynosi 26,6 proc.

Portfel kredytów brutto po III kwartałach wynosił 121 mld zł, czyli spadł o 5,6 proc. rdr, a depozyty klientów wzrosły w tym okresie o 8,7 proc. do 185 mld zł.

Sprzedaż nowych kredytów hipotecznych w III kwartale to 786 mln zł, co oznacza spadek o 20 proc. rok do roku i o 32 proc. kwartał do kwartału. Bank przystąpił do programu „bezpieczny kredyt 2 proc." w połowie września 2023 r., a do tego czasu klienci złożyli nawet 2,3 tys. wniosków.

Prezes Stypułkowski podkreśla, że bank jest bardziej powściągliwy i ostrożny w udzielaniu nowych kredytów hipotecznych ze względu na różnego rodzaju ryzyka prawna, ale jest aktywny jeśli chodzi o „kredyt 2 proc.”.

Strata netto grupy mBanku w III kw. 2023 roku wyniosła 83 mln zł, podczas gdy analitycy spodziewali się nieco mniejszego ujemnego wyniku – na poziomie 72,4 mln zł. W II kw. br. strata wynosiła 15 mln zł, a w III kw. 2023 r. – 2,28 mld zł.

Wysokie pokrycie portfela CHF

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Banki
Nowe rozdanie w NBP. Zaskakująco krótkie wystąpienie prezesa
Banki
Po czwartkowym orzeczeniu TSUE: spadek kursów banków
Banki
Prezes JPMorgan atakuje kryptowaluty: „Gdybym rządził, zlikwidowałbym je”
Banki
Minister rządu PiS znalazł bezpieczną posadę w NBP
Banki
Prezydent Argentyny wybrał szefa banku centralnego
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja zmienia łańcuchy dostaw w okresach wysokiego popytu