Millennium pokazuje zysk powyżej oczekiwań

Mimo dużego problemu z kredytami frankowymi, zwłaszcza po czerwcowym wyroku TSUE, Bank Millennium wypracowuje dobre wyniki operacyjne i dodatnie wyniki.

Publikacja: 26.07.2023 11:01

Millennium pokazuje zysk powyżej oczekiwań

Foto: Fotorzepa/Andrzej Bogacz

Zysk netto grupy Banku Millennium w drugim kwartale 2023 roku wyniósł 105,8 mln zł, podczas gdy rok wcześniej było to 140,3 mln zł straty - podał bank w raporcie. Taki wynik okazał się wyraźnie wyższy od oczekiwań rynkowych, wynoszących ok. 68 mln zł.

Dobre wyniki operacyjne

Wynik odsetkowy banku wzrósł rok do roku do 1,33 mld zł i był zbliżony do oczekiwań, zaś wynik prowizyjny spadł do 203 mln zł i także był zbliżony do oczekiwań.

Saldo rezerw (bez rezerw na kredyty frankowe) wyniosło ok. 70 mln zł (poniżej oczekiwań), a odpisy na ryzyko prawne walutowych kredytów hipotecznych - aż 757 mln zł (zgodnie z wcześniejszym komunikatem). Koszty ogółem banku w II kw. wyniosły 448,2 mln zł, czyli były nieznacznie niższe od oczekiwań.

Czytaj więcej

Banki wróciły do łask inwestorów

- Mimo że koszty związane z portfelem walutowych kredytów hipotecznych wciąż stanowiły istotny hamulec dla coraz bardziej rentownej działalności podstawowej Grupy, w I półroczu 2023 r. osiągnęliśmy dodatni zysk netto w wysokości 358 mln zł – podkreśla Joao Bras Jorge, prezes zarządu Banku Millennium, cytowany w komunikacie. Warto dodać, że w I połowie minionego roku bank miał ok. 262 mln zł straty.

Zysk w II kwartale br. to trzeci z rzędu dodatni wynik wypracowany przez bank.

Frankowych ugód przybyło

– Konsekwentnie redukowaliśmy portfel walutowych kredytów hipotecznych i związane z nim ryzyka. Nadal oferowaliśmy kredytobiorcom indywidualnie negocjowane polubowne rozwiązania, takie jak konwersje na złote, przedpłaty lub zbiorowe "ugody" – informował prezes Joao Bras Jorge. W efekcie liczba aktywnych kredytów hipotecznych frankowych spadła w II kwartale do 35 417.

Liczba dobrowolnych ugód frankowych sięgnęła zaś w II kw. 924, a w całym I półroczu - 1 730. Od momentu uruchomienia programu w 2020 r. bank podpisał blisko 19,5 tys. ugód, co oznacza 32 proc. aktywnych umów walutowo-hipotecznych.

Bank podał też, że po czerwcowym wyroku TSUE dokonał zmiany w metodologii liczenia rezerw – wyeliminował z niej element związany z wynagrodzeniem dla banku za korzystanie z kapitału.

Rekord w kredytach gotówkowych

Prezes Joao Bras Jorge podkreślał, że pod względem biznesowym I półrocze tego roku było dobre. W II kwartale sprzedaż kredytów gotówkowych osiągnęła rekordowy poziom 1,6 mld zł, co oznacza wzrost o 16 proc. rdr (w I połowie 2023 r. sprzedaż wyniosła 3,2 mld zł, rosnąc o 25 proc. rdr.).

Sprzedaż kredytów hipotecznych w PLN w II kwartale wzrosła o 7 proc. k/k, ale nadal była poniżej poziomu z tego samego okresu ubiegłego roku.

Portfel kredytowy ogółem zmniejszył się w II kw. o 7 proc. rok do roku, a depozyty klientów wzrosły od 5 proc. rok do roku.

Zysk netto grupy Banku Millennium w drugim kwartale 2023 roku wyniósł 105,8 mln zł, podczas gdy rok wcześniej było to 140,3 mln zł straty - podał bank w raporcie. Taki wynik okazał się wyraźnie wyższy od oczekiwań rynkowych, wynoszących ok. 68 mln zł.

Dobre wyniki operacyjne

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Banki
Ile będzie pozwów za spłacone kredyty frankowe? Byli frankowicze idą do sądów
Banki
Jak i na co najlepiej wykorzystać pieniądze z wakacji kredytowych
Banki
Gazprom przejmuje aktywa Deutsche Banku w Rosji. To potężna kwota
Banki
Co trzeba naprawić w państwowych bankach
Banki
Te banki z UE nie chcą rozstać się z Rosją. Pazerność zamiast etyki
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?