Z jego danych wynika, że liczba pracowników banków zarabiających ponad milion euro rocznie doszła w 2021 r. do 1957 z 1383 rok wcześniej. To wzrost o 41,5 proc., największy od czasu zbierania takich danych przez EBA od 2010 r. — pisze Reuter. Ponad 70 proc. tego wzrostu przypadło na Włochy, Francję i Hiszpanię, rosnąca inflacja też odegrała pewną rolę — dodał urząd.

Czytaj więcej

Brexit bije Brytyjczyków po kieszeniach. Drastyczny wzrost kosztów zakupów

Najwięcej najlepiej zarabiających pracowników bankowym było w Niemczech (569), we Francji (371) i we Włoszech (351). 1516 milionerów dostało wypłaty w granicach 1-2 mln euro, a najwyższy przedział wyniósł 14-15 mln euro — poinformował EBA.

Przed wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej wiele banków korzystających z Londynu jako bazy do obsługiwania krajów całego bloku uruchamiało nowe oddziały w Niemczech, Francji i Irlandii albo rozbudowywało już istniejące placówki w krajach UE, aby móc nieprzerwanie obsługiwać klientów.

-„Ten wzrost zarobków wiąże się z generalnie dobrymi wynikami instytucji finansowych, zwłaszcza w zakresie bankowości inwestycyjnej i obrotu papierami wartościowymi, ze stałym przenoszeniem pracowników z Wielkiej Brytanii do UE i z ogólną podwyżką siatki plac” — wyjaśnił EBA w komunikacie. Europejski Bank Centralny wywierał z kolei naciski na banki, aby miały dostateczną obsadę kadrową.