Państwowe VTB i Gazprombank już sięgnęły po podróbki. Według Kommiersanta takie plany ma również największy bank prywatny Alfa-Bank objętego sankcjami oligarchy Fridmana. Opracowanie kopii oryginalnej aplikacji może kosztować 20–30 mln rubli (1,5 mln zł - 2,2 mln zł), czyli pieniądze bez znaczenia w skali największych banków. Ale takie produkty zwykle mają krótki czas użytkowania.

Po nałożeniu zachodnich sankcji z App Store usunięto szereg aplikacji mobilnych rosyjskich banków. Wśród nich są m.in. Sbierbank, VTB, Alfa-Bank, Gazprombank. Wcześniej zainstalowane aplikacje czasami nadal działają. Są zupełnie niedostępne dla nowych klientów, a także przy zmianie telefonu.

W tej sytuacji bankom pozostało tworzenie podróbek i instalowanie ich w sklepach Apple i Google pod nazwami firm, które nie kojarzą się z objętym sankcjami bankiem. Tak zrobił największy bank Rosji – Sbierbank.

Cztery miesiące po zniknięciu aplikacji mobilnej Sbierbank z App Store amerykański serwis Apple opublikował aplikację SBOL opracowaną przez firmę o nazwie Open IT Solutions. Firma jest własnością człowieka o tym samym imieniu i nazwisku, co dyrektor działu Platform Cyfrowych Sbierbanku, Aleksiej Krugłow (jest on również dyrektorem generalnym firmy – Kommiersant).

Czytaj więcej

Startupy Rosjan wyrzucone z USA. Niektórzy inwestorzy zagraniczni poszli dalej

Sbierbank nie odpowiedział na pytania Kommiersanta dotyczące firmy i jej właściciela, ale podkreślił, że sama aplikacja jest „bezpieczna”.

Inne banki znajdujące się na listach sankcyjnych też poszły tą samą drogą. Aplikacja Unicom Prime Balance dostępna dla użytkowników iOS, jest podobna do usługi mobilnej VTB. A Telecard +, to podróbka aplikacji Gazprombanku. Według źródła Kommersant na rynku, Alfa-Bank opracował również podobną aplikację dla użytkowników iPhone'a, która może pojawić się w App Store za kilka tygodni.

Przykład VTB pokazuje jednak, że podrobioną aplikację opublikowaną w App Store pod nazwą pozornie nie związanej z danym bankiem firmy, można szybko usunąć ze sklepu. Jednak według partnera AB EMPP, Mergena Dorajewa, tylko uniwersalna aplikacja, która daje dostęp do funkcjonalności dużej liczby banków, może być naprawdę zabezpieczona przed usunięciem z App Store.

– Produkt Sbierbanku można szybko usunąć z App Store. Do tego sankcjami może zostać objęty właścicielowi firmy, która się pod tą aplikacją podpisała – uważa pan Dorajew.

Banki, które nie posiadają alternatywnych produktów, proponują klientom korzystanie z ich funkcjonalności przez przeglądarkę internetową. Jednak aplikacje mobilne są niezwykle ważne, ponieważ poważnie zwiększają zaangażowanie klientów – mówi Evgeny Tsarev, dyrektor generalny RTM Group. „Wiele osób korzysta wyłącznie z aplikacji mobilnych, ignorując wersje desktopowe” – potwierdza Wiaczesław Waniulin, dyrektor generalny firmy Auriga IT.