Michael Nowak i Gregg Smith manipulowali rynkowym kursem złota dla własnych korzyści w latach 2008-2016 – uznał sąd federalny w Chicago. - Mieli władzę dokonywania zmian na rynku, władzę manipulowania światową ceną złota – powiedział w końcowym wystąpieniu prokurator Avi Perry. Agencja Bloomberga informuje, że obaj byli bankierzy zostali oskarżeni o tzw. spoofing. Według agencji to trudna do udowodnienia manipulacja polegająca na składaniu zleceń na rynku bez zamiaru ich realizacji, z intencją, iż wpłyną one na ceny.

Jednocześnie sędzia uniewinnił ich od dwóch innych zarzutów: wymuszenia i spisku przestępczego – informuje Reuters. Wraz z szefami przed sądem stanął także trader Jeffrey Ruffo. Wszyscy trzej twierdzili, że są niewinni. Adwokaci obrony argumentowali podczas procesu, że działania Smitha i Nowaka nie były oszustwem. Ruffo nie był handlowcem i nie było żadnych dowodów na to, że rozumiał, że inni stosują nielegalne taktyki.

Czytaj więcej

Prezes JPMorgan: bank może stracić miliard dolarów z powodu Rosji

Nowak i Smith usłyszą wyrok w przyszłym roku. Grozi im wiele lat więzienia. Jednak można się spodziewać, że nie będą to bardzo długie wyroki. W 2020 roku dwóch traderów Deutsche Banku zostało skazanych za spoofing na zaledwie rok odsiadki.

W 2020 roku bank JP Morgan w wyniku porozumienia z Departamentem Sprawiedliwości zgodził się się zapłacić 290 mln dolarów ugody w związku z zarzutem, że umożliwiał swoim pracownikom spoofing.