Wakacje kredytowe też dla jednoosobowych działalności gospodarczych. Opinia UOKiK

Czy ktoś kto prowadzi małą firmę i zarejestrował ją w mieszkaniu na kredyt – może wziąć na ten kredyt wakacje kredytowe?

Publikacja: 02.08.2022 17:03

Wakacje kredytowe też dla jednoosobowych działalności gospodarczych. Opinia UOKiK

Foto: Adobe Stock

Do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz rzecznika finansowego trafiło pytanie dziennikarzy (Dziennika Gazety Prawnej), czy konsumenci mogą skorzystać z wakacji kredytowych, jeśli w swoim obciążonym kredytem mieszkaniu mają też zarejestrowaną działalność gospodarczą.

Problem zapewne bardzo polski, mamy ponad 2 mln aktywnych jednoosobowych działalności gospodarczych, z których z pewnością wiele jest zarejestrowanych w mieszkaniach właścicieli. A mieszkania finansujemy z kredytów, co widać po załamaniu sprzedaży nieruchomości po obostrzeniu warunków przyznawania kredytów hipotecznych przez banki oraz po drastycznym skoku stóp procentowych.

Czytaj więcej

Wakacje kredytowe rządowe a bankowe. Różnice w odpoczynku od rat

UOKiK po zastanowieniu, uznał, że wakacje tak, przysługują konsumentom prowadzącym JDG, jeśli dana osoba zaciągnęła kredyt hipoteczny na własne potrzeby mieszkaniowe jako konsument. Tak stanowi art. 73 ust. 1 Ustawy o finansowaniu społecznościowym. Wskazuje na to także art. 3 ustawy o kredycie hipotecznym, do którego odwołuje się art. 73 ust.2 ustawy o finansowaniu społecznościowym.

Sposób zarobkowania – nie ma wpływu. - Na prawo do wakacji kredytowych nie ma jednak wpływu, czy kredytobiorca oprócz tego prowadzi lub prowadził jednoosobowo działalność gospodarczą. Ważne jest, żeby kredyt brał jako konsument i żeby był on przeznaczony na własne potrzeby mieszkaniowe – pisze UOKiK w opracowaniu przesłanym redakcji Rzeczpospolitej. .

W innej sytuacji są natomiast osoby, które jako przedsiębiorcy zawarły umowę z bankiem na kredyt hipoteczny, ale – przeciwnie do powyżej opisanej sytuacji – same mieszkają w tak zakupionej nieruchomości.

- W ocenie UOKiK, jeśli ktoś zawarł umowę kredytową z bankiem jako przedsiębiorca, to nie może skorzystać z wakacji kredytowych – informuje Urząd, powołując się na art. 73 ust. 2 ustawy o finansowaniu społecznościowym, który wskazuje, że zawieszenie dotyczy wyłącznie spłaty kredytów hipotecznych wskazanych w art. 3 ukh – a tam jest mowa jedynie o kredytach udzielonych konsumentom.

Rynek pracy
Koniec gorączki informatycznej. Firmy już nie biją się o programistów
Biznes
Dyplomatyczne wypowiedzenie wojny: niemieccy urzędnicy opuszczają Rosję
Ropa
Tarcia na linii Arabia Saudyjska-Rosja. Oto co zrobił Kreml
Banki
Tani kredyt w ofercie już od lipca
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Banki
Credit Suisse zapłaci 926 mln dol. odszkodowania byłemu premierowi Gruzji
Banki
Rosyjskie banki podłączone do chińskiego systemu. Chińczycy dobrze na tym zarobią