PKO BP tłumaczy nam, że przygotowuje się do udostępnienia możliwości ustawowego zawieszania spłaty kredytu – wniosek o zawieszenie będzie można złożyć w serwisie transakcyjnym iPKO oraz oddziałach. - Prace są na etapie zaawansowanym – podkreśla PKO BP. Dodano, że wymagany zakres informacji na wniosku o zawieszanie spłaty kredytu określony jest w ustawie – bank udostępni wnioski o zawieszenie w pierwszym dniu możliwego zawieszenia spłaty kredytu, tj. 1 sierpnia 2022.

- Wniosek będzie można wypełnić w kilku prostych krokach w serwisie transakcyjnym iPKO. Zgodnie z zapisami ustawy okres zawieszania obowiązuje od daty doręczenia wniosku tj. jeśli klient złoży wniosek 1 sierpnia to okres zawieszania jedno- lub dwumiesięczny (w zależności od deklaracji klienta na wniosku) rozpocznie się z dniem 1 sierpnia br. – przyznaje PKO BP.

Równie Bank Pekao obecnie testuje przygotowane rozwiązania systemowe.

- Udostępnimy możliwość składania wniosków poprzez serwis transakcyjny Pekao 24 oraz aplikację mobilną PeoPay. Składanie wniosków będzie również możliwe w oddziałach banku. Proces przyjmowania wniosków chcemy uruchomić w dniu wejścia w życie ustawy, z zastrzeżeniem zawartym w ustawie, że zawieszenia będą obowiązywać od 1 sierpnia br. – tłumaczy Bank Pekao.

Również Santander Bank Polska przyznaje, że uruchomi procedurę dla swoich klientów od dnia obowiązywania ustawy.

Czytaj więcej

Kredyty nie do udźwignięcia. Kto najbardziej ucierpi w 2022?