W I kwartale wynik z odsetek wyniósł 140 mln zł, co oznacza wzrost o 60 proc. rok do roku. To najwyższy kwartalny wynik z odsetek od ponad dekady. Z kolei wynik z prowizji wyniósł 38,5 mln zł, co oznacza wzrost o 7 proc. rok do roku.

— Pierwszy kwartał tego roku przyniósł wzrost niepewności na rynkach finansowych i w gospodarce w związku z militarną agresją Rosji na Ukrainę. Nasze wysiłki koncentrowaliśmy na monitorowaniu sytuacji, w tym wzmożonej aktywności o charakterze przestępczym w cyberprzestrzeni, w celu zapewnienia niezakłóconego funkcjonowania banku. Towarzyszyły temu aktywne działania komunikacyjne dotyczące m.in. bezpieczeństwa polskiego sektora bankowego. Zaangażowaliśmy się również w działania pomocowe dla Ukrainy, m.in. znosząc opłaty za przelewy na rachunki ukraińskie, zarówno dla klientów indywidualnych, jak i fundacji oraz stowarzyszeń, organizując zbiórki rzeczowe wśród naszych pracowników, czy uruchamiając specjalne konto „Pomoc Ukrainie” w ramach Fundacji BOŚ — wskazał Wojciech Hann, prezes Banku Ochrony Środowiska.

Kwota udzielonych w I kwartale kredytów proekologicznych sięgnęła 412,9 mln zł, czyli o 25 proc. więcej niż przed rokiem, i stanowiła blisko 59 proc. łącznej sprzedaży kredytów w tym okresie.

— Wypracowanie solidnych wyników finansowych w tych warunkach przyjmujemy z tym większą satysfakcją. Cieszą nas kolejne pozytywne efekty przyjętej w ubiegłym roku i systematycznie wdrażanej strategii rozwoju, w tym istotny wzrost rentowności, jak i rosnący udział „zielonych produktów” w naszym portfelu. W pierwszym kwartale tego roku kredyty proekologiczne odpowiadały już za ponad połowę nowej sprzedaży kredytów ogółem — dodał Wojciech Hann.

Przypomnijmy, że pod koniec stycznia br. BOŚ uruchomił program ugód dla klientów spłacających walutowe kredyty hipoteczne (głównie w CHF), na zasadach zaproponowanych przez przewodniczącego KNF. Do końca pierwszego kwartału br. do banku wpłynęły 443 wnioski o ugody dotyczące kredytów o łącznej wartości 79,1 mln zł.