Ponad dwa miliony ludzi uciekło z Ukrainy od czasu rosyjskiej inwazji, a ich liczba może wzrosnąć do ponad pięciu milionów w ciągu kilku tygodni – pisze Reuters.

Wielu uchodźców ma trudności z zakupem nawet podstawowych artykułów, ponieważ ich oszczędności w hrywnach nie podlegają wymianie w większości krajów Europy, co oznacza, że nie mają możliwości ich wymiany po rozsądnych cenach. To z kolei czyni ich ofiarami pozbawionych skrupułów traderów oferujących bardzo niskie kursy wymiany.

Kilku decydentów EBC, głównie ze wschodu Europy, poprosiło szefową EBC Christine Lagarde o wspólne rozwiązanie. „To byłby humanitarny wysiłek dobrej woli, a nie zwykły instrument polityczny, ale nadal jesteśmy związani przepisami, więc nie możemy po prostu powiedzieć, przyjdź, wymienimy ci pieniądze – powiedział jeden z pracowników EBC, który anonimowo rozmawiał z Reuterem. Bank jest jednak zdeterminowany, by znaleźć odpowiednie rozwiązanie i to jak najszybciej, czyli w ciągu najbliższych kilku dni a nie tygodni.

Także przywódcy krajów UE naciskają na bank by jak najszybciej znalazł odpowiednie rozwiązanie tego problemu.

Problem polega na tym, że taka decyzja i nowe narzędzie może doprowadzić do strat finansowych, co rodzi pytanie, kto powinien ponieść koszty – pisze Reuters.

W normalnych warunkach EBC otworzyłby bezpośrednie połączenie z ukraińskim bankiem centralnym za pośrednictwem linii swap lub repo, aby ułatwić wymianę. Jednak takie instrumenty wymagają zabezpieczenia, którego bank centralny Ukrainy nie jest w stanie postawić. Źródła podają, że bez zabezpieczenia legalność instrumentu EBC może być wątpliwa. Jedną z opcji rozważanych przez przywódców Unii Europejskiej na szczycie w Wersalu w tym tygodniu jest zagwarantowanie przez UE instrumentu i wykorzystanie EBC jako pośrednika w transakcjach. Faktyczne konwersje odbywałyby się za pośrednictwem banków komercyjnych, ale pod auspicjami banku centralnego strefy euro i wspierane przez wspólne zasady.

Częścią rozwiązania mogłoby być umożliwienie Ukraińcom otwierania rachunków bankowych w Europie i umożliwienie im elektronicznego wydawania hrywien do ustalonego limitu. Decydenci są pod presją, aby ustalić przystępny kurs wymiany dla takiego programu, co prawdopodobnie tylko zwiększy straty.

Chodzi przede wszystkie o to by Ukraińcy nie padali ofiarą oszustów i naciągaczy skupujących hrywny po wyjątkowo niekorzystnych kursach.

Czytaj więcej

Gdzie kupić hrywny, by wspomóc uchodźców z Ukrainy