„W związku z czwartkowymi doniesieniami medialnymi dotyczącymi przymusowej restrukturyzacji Idea Bank i przeniesieniem rachunków klientów do Pekao, prosimy o zachowanie standardów bezpieczeństwa i uwagi w trakcie logowania do bankowości internetowej oraz wykonywania zleceń finansowych” – podał Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

BFG podał przykładowe sposoby wykradania danych i środków z kont klientów, jakie stały się popularne w ostatnim czasie. Jednym ze sposobów jest wykorzystanie witryn, które wyglądem przypominają serwis banku.

Czytaj także: Pekao przejmie Idea Bank Leszka Czarneckiego

Przestępcy pod pretekstem informacji pojawiających się w internecie mogą chcieć wyłudzić hasło jednorazowe, które umożliwia powiązanie urządzenia oszustów z kontem bankowym klienta. Następnie zlecają płatność na zewnętrzny rachunek lub dodają numer do listy zaufanych odbiorców. W tym celu klient proszony jest o wpisanie kolejnego kodu SMS na fałszywej stronie, który autoryzuje zleconą operację. Właśnie w tym momencie dochodzi do kradzieży środków.

Co zrobić, aby nie paść ofiarą kradzieży?

BFG radzi, aby zwracać uwagę na adres strony logowania. Należy sprawdzić, czy w pasku znajduje się kłódka, która oznacza bezpieczne połączenie. Bankowość internetowa Idea Cloud dostępna jest wyłącznie pod adresem https://sso.cloud.ideabank.pl/#/login. Należy czytać uważnie SMS-y autoryzacyjne. To właśnie w nich znajdują się informacje na temat dyspozycji, jakie zlecają klienci. „Jeżeli nie rozumiesz ich treści lub otrzymałeś sms do zlecenia, którego nie wystawiłeś, skontaktuj się niezwłocznie z infolinią banku pod numerem telefonu 22 101 10 10 lub 801 999 111. Infolinia czynna jest codziennie w godzinach od 8:00 do 20:00, a koszt połączenia jest zgodny ze stawką operatora” – radzi BFG. Jeżeli zadzwoni do klienta osoba przedstawiająca się jako pracownik banku i poprosi o podanie hasła do bankowości lub hasła jednorazowego, należy natychmiast rozłączyć się i skonsultować z infolinią.