O pomysłach przeprowadzenia buy backów przez banki niemogące wypłacać dywidend (z powodu wysokich wymogów KNF dla instytucji mających spory portfel hipotek walutowych) pisaliśmy kilka dni temu. Teraz nadzór przesłał nam stanowisko w tej sprawie.

„Z punktu widzenia nadzoru przedmiotem ochrony jest wyposażenie banku w kapitały wystarczające do bezpiecznego i stabilnego prowadzenia działalności. Dlatego zgodnie z art. 77 ust. 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 575/2013 (CRR) wykup akcji własnych wymaga zgody KNF, przy czym spełnione muszą być przesłanki określone w art. 78 rozporządzenia CRR, w tym w szczególności bank musiałby wykazać w sposób zadowalający KNF, że po wykupie instrumentu sytuacja kapitałowa banku będzie w dalszym ciągu adekwatna" – podała Komisja.
Dodała, że wymogi w zakresie wniosków o zezwolenie na wykup akcji zawiera też szczegółowa regulacja rozporządzenia Komisji z 7 stycznia 2014 r. nr 241/2014.
Nadzór przypomina też, że zwykle wykup akcji własnych kończy się ich umorzeniem i obniżeniem kapitału, do czego potrzebne są zmiany w statucie. „Każda z decyzji KNF, zarówno dotycząca wykupu akcji, zmiany statutu, jak i zgody na obniżenie kapitału zakładowego, jest decyzją administracyjną, czyli rozstrzygnięciem indywidualnym, dokonanym po wnikliwym rozpatrzeniu sytuacji konkretnego banku, od którego wpłynąłby wniosek" – wskazuje KNF.