Commerzbank to drugi pod względem wielkości bank w Niemczech. Jest jednocześnie głównym akcjonariuszem mBanku, posiadającym 69,28 proc. udziałów w jego kapitale zakładowym.

W ciągu trzech miesięcy zakończonych w czerwcu, Commerzbank osiągnął 527 mln euro straty, w porównaniu z 183 mln euro zysku w analogicznym okresie ubiegłego roku. Analitycy spodziewali się straty na poziomie 504 mln euro. Koszty restrukturyzacji wyniosły 511 mln euro. Wynik został również obciążony odpisem związanym z zakończeniem projektu outsourcingowego.

- Utrzymaliśmy nasz wskaźnik kapitału podstawowego Tier 1 na stabilnym poziomie pomimo wysokich jednorazowych kosztów odpisów i restrukturyzacji – stwierdziła Bettina Orlopp, dyrektor finansowy Commerzbanku.

Wskaźnik CET1 niemieckiego banku, będący miarą wypłacalności banku, wyniósł na koniec II kwartału 13,4 proc.

Niemiecki bank próbuje odbudować swoją pozycję pod rządami nowego prezesa Manfreda Knofa. Commerzbank przeprowadza restrukturyzację o wartości 2 mld euro, która obejmuje zamknięcie setek oddziałów i likwidację 10 tys. miejsc pracy, aby powrócić na ścieżkę rentowności.

- Wdrażanie strategii przebiega pomyślnie - powiedział Knof, dodając, że bank jest gotowy do podejmowania trudnych decyzji w razie potrzeby.

W rozmowie z CNBC Bettina Orlopp powiedziała, że bank chce w tym roku osiągnąć zysk operacyjny, pomimo ostatnich wyników.