Przypomnijmy, że w lutym brytyjski bank centralny poprosił pożyczkodawców o przygotowanie się pod względem technicznym do działania w otoczeniu ujemnych stóp procentowych. Banki miały na to czas do sierpnia i oczekuje się, że raport zostanie przedstawiony 5 sierpnia.

Banki takie jak NatWest Group, HSBC Holdings, Barclays i Lloyds Banking Group poinformowały, że są bliskie zakończenia procesu.

Rzecznik UK Finance, głównej grupy lobbystycznej branży bankowej powiedział, że instytucje wdrażają strategiczne rozwiązania, aby przygotować swoje systemy na ewentualność ujemnych stóp procentowych.

Jednak od czasu kiedy Andrew Bailey gubernator Banku Anglii wezwał do rozpoczęcia przygotowań sytuacja w gospodarce wyraźne się poprawiła i jeśli nie nastąpi drastyczne pogorszenie perspektyw, wątpliwe jest, aby bank centralny zdecydował się na obniżenie stóp poniżej zera.

Howard Davies, prezes NatWest Group powiedział, że pod względem technicznym bank przygotowuje się na to, ale prawdopodobieństwo ujemnych stóp procentowych w Wielkiej Brytanii zmalało.