Reklama
Rozwiń

Na przekór kryzysowi powstaje nowy polski bank

Kryzys na rynkach finansowych postawił wiele światowych instytucji finansowych i banków na skraju bankructwa. Mimo to, wciąż są nowi chętni do prowadzenia działalności bankowej

Publikacja: 01.10.2008 12:39

Prezes Grzegorz Leszczyński (na zdjęciu w środku): Jestem przekonany, że bez względu na obecne zawir

Prezes Grzegorz Leszczyński (na zdjęciu w środku): Jestem przekonany, że bez względu na obecne zawirowania na rynku światowym sektor bankowy umożliwi nam znaczny wzrost zyskowności grupy

Foto: Fotorzepa

Wniosek o przyznanie licencji na prowadzenie tego typu działalności złożył wczoraj DM IDMSA.

- Jesteśmy przekonani, że bez względu na zawirowania na rynku światowym jest to sektor, który umożliwi nam znaczny wzrost zyskowności - mówi Grzegorz Leszczyński prezes grupy kapitałowej DM IDMSA.

Broker chce uruchomić bank w 2009 r. Rozszerzenie usług finansowych grupy ma umożliwić przeprowadzona połowie minionego miesiąca emisja akcji. W jej wyniku spółka pozyskała około 120 mln zł. Tworzony bank zgodnie z założeniami ma mieć charakter niszowy, wykorzystujący potencjał IDM SA związany z jej bazą klientów.

Analitycy sceptycznie oceniają szanse nowego podmiotu na sukces i podkreślają, że zapowiedzi o utworzeniu banku pojawiały się już dwa lata temu. Co w ich opinii zmniejsza wiarygodność całego procesu.

- Jest to pomysł ze szczytu hossy. Nie ma specjalnie dużych synergi między obecną działalnością grupy DM IDMSA, a koncepcją otwarcia banku. Jedyny obszarem jest możliwość zbierania depozytów ale na to szanse są wielkie, bo klienci szczególnie o obliczu obecnego kryzysu preferują duże instytucje - mówi rp.pl Marcin Jabłczyński, analityk DB Securities.

Pracami nowego banku najprawdopodobniej kierował będzie Lech Kukliński, który w przeszłości zakładał w m.in. polski oddział HSBC.

Banki
Jak pogodzić cyfrową Alfę z tradycyjnymi Boomersami? Banki mają problem
Banki
Pekao i PZU dogadują szczegóły połączenia
Banki
MF nie chce karać „złych banków”. Ale i tak dołoży im podatków
Banki
Banki z satysfakcją przyjmują wyrok TSUE
Banki
Bank Anglii nie zmienił stóp procentowych