Dzięki dostępowi do elektronicznej Centralnej Bazy Danych Ksiąg Wieczystych doradcy bankowi sami sprawdzają stan prawny nieruchomości, pod warunkiem, że dane znajdują się już w elektronicznej bazie.
Klienci nie muszą uzyskiwać odpisu z księgi wieczystej ani przynosić tego dokumentu do banku. Podczas składania wniosku o udzielenie kredytu hipotecznego doradca sprawdzi stan prawny nieruchomości, która ma stanowić zabezpieczenie banku. Dodatkowo, po ustanowieniu zabezpieczenia hipotecznego na nieruchomości, pracownik banku po otrzymaniu zawiadomienia o wpisie hipoteki na rzecz banku, samodzielnie sprawdzi fakt dokonania wpisu przez sąd.
– Wdrożona zmiana pozwala klientom uniknąć dwóch, dotychczas obowiązkowych, wizyt w sądzie wieczysto-księgowym – mówi Anna Wydrzyńska-Czosnyka, dyr. zarządzający kierujący pionem klienta detalicznego.
Centralna Baza Danych Ksiąg Wieczystych tworzona jest od kilku lat. Publiczny dostęp do ksiąg wieczystych możliwy jest od połowy czerwca tego roku.
PKO BP jest liderem na rynku kredytów hipotecznych. W pierwszym półroczu 2010 r. udzielił klientom indywidualnym 34 tys. kredytów hipotecznych na łączną wartość 6 mld zł.