Dwie trzecie spośród około 90 produktów strukturyzowanych, które „zakończyły się” w III kwartale tego roku, nie przyniosło zysków, a jedynie zwrot zainwestowanego kapitału – wynika z danych firmy Analizy Online.
– To był bardzo nieudany kwartał dla struktur. Wyniki pogarszają się. W I półroczu zwrotem kapitału zakończyło się niespełna 40 proc. produktów – komentuje Anna Zalewska, analityczka Analiz Online.
Najsłabiej tym razem wypadł FOOD 3 z oferty New World Alternative Investments. Przyniósł 20 proc. straty – tzw. gwarancja zwrotu kapitału była ustalona na poziomie 80 proc. (w przypadku zdecydowanej większości produktów jest to 100 proc.; zazwyczaj dodatkowym kosztem jest opłata manipulacyjna rzędu kilku procent inwestycji). Warunek wypłaty zysku, czyli wzrost notowań trzech surowców rolnych, nie został spełniony.
Wśród około 30 struktur, które wyszły na plus, w pięciu przypadkach zysk przekraczał 10 proc. w skali roku. Z tego dwa produkty pochodziły z oferty Deutsche Banku.
Na jakich indeksach oparte struktury dały najwięcej zarobić? – Nie ma reguły. Z naszych analiz wynika, że jest to statystycznie nieistotne – komentuje Michał Szeliski, analityk portalu Structus. pl. – Ale warto zwrócić uwagę na konstrukcję produktów. Podobnie jak w poprzednich kwartałach, największy zysk dają produkty zbudowane na opcji autocall – dodaje. Taka konstrukcja daje kilka szans na spełnienie warunku zysku. Jeśli na przykład w pierwszym roku dany indeks nie wzrośnie, czekamy kolejny i kolejny rok.