Organizacja płatnicza Visa Polska, po rekomendacji organizacji Visa Europe, poparła plan obniżek stawek opłat interchange na lata 2014?2017 dla płatności dokonywanych kartami Visa w Polsce, zgodny z harmonogramem przewidzianym w „Programie redukcji opłat kartowych" wypracowanym pod auspicjami NBP w 2012 r.
- Harmonogram obniżek jest niezależny od decyzji jakiegokolwiek innego systemu płatniczego i jest kolejnym krokiem po obniżkach wprowadzonych z dniem 1 stycznia br. dla wszystkich rodzajów debetowych i kredytowych kart Visa wydawanych przez banki klientom indywidualnym – podkreśla Visa w komunikacie.
Zgodnie z harmonogramem, od początku stycznia 2014 r. maksymalna stawka interchange dla debetowych kart Visa wydawanych klientom indywidualnym wyniesie 1 proc. i będzie stopniowo obniżana do 0,7 proc. w 2017 r. Maksymalna stawka dla kredytowych kart Visa wydawanych klientom indywidualnym wyniesie 1,11 proc. od początku stycznia przyszłego roku i będzie redukowana do 0,84 proc. w 2017 r.
Visa podkreśla w komunikacie, że zapowiedziane redukcje stawek opłat dla płatności kartami Visa na lata 2014?2017 kontynuują wprowadzone z od stycznia 2013 r. obniżki stawek, wynoszących obecnie 1,25 proc. wartości transakcji dla kart debetowych (0,9 proc. dla płatności do 20 złotych, czyli tzw. mikropłatności) oraz 1,30 proc. dla kart kredytowych (1 proc. dla mikropłatności). Obniżki te dotyczyły wszystkich rodzajów debetowych i kredytowych kart Visa wydawanych przez banki klientom indywidualnym dla płatności w tradycyjnych placówkach handlowych i usługowych, tj. dla ok. 97 proc. płatności kartami Visa w Polsce – podano.
Obniżka w roku 2014 będzie bezwarunkowa, natomiast wprowadzenie obniżek w pozostałych latach jest uzależnione od spełnienia warunków opartych na zasadach opisanych w programie opracowanym przez NBP, które uzależniały dalsze obniżki od wzrostu liczby i wartości transakcji oraz tempa wzrostu liczby zainstalowanych na rynku terminali.