Reklama
Rozwiń
Reklama

NBP ostrożnie z unią bankową

Polska nie spieszy się do unii bankowej — zadeklarował prezes NBP Marek Belka. Najpierw chce zobaczyć jak działa nadzór z Frankfurtu.

Publikacja: 25.02.2015 15:42

NBP ostrożnie z unią bankową

Foto: Bloomberg

— Polskie banki oczywiście chciałyby europejskiej unii bankowej, bo uważają, że nadzór z Frankfurtu będzie słabszy niż z Warszawy. Dokładnie z tego powodu nie chcemy tego robić — mówił prezes NBP na spotkaniu zorganizowanym w środę w Brukseli przez think tank Bruegel. Marek Belka przekonywał, że polski sektor bankowy jest w bardzo dobrym stanie również dlatego, że nadzór nigdy nie zgadzał się na otwieranie oddziałów zagranicznych banków, a nalegał na tworzenie odrębnych spółek według polskiego prawa. Dzięki temu miał całkowitą kontrolę nad ich działalnością w Polsce. — W czasie kryzysu okazało się, że polskie spółki-córki są w lepszej kondycji niż ich zagraniczne matki — mówił Belka.

RP.PL i The New York Times w pakiecie za 199zł!

Kup roczną subskrypcję w promocji Black Month - duet idealny i korzystaj podwójnie!

Zyskujesz:

- Roczny dostęp do The New York Times, w tym do- News, Games, Cooking, Audio, Wirecutter i The Athletic.

- RP.PL- twoje rzetelne i obiektywne źródło najważniejszych informacji z Polski i świata z dodatkową weekendową porcją błyskotliwych tekstów, wnikliwych analiz i inspirujących rozmów w ramach magazynu PLUS MINUS.

Reklama
Banki
UniCredit wraca do Polski i chce rzucić wyzwanie lokalnym bankom
Banki
Ile podpisano ugód frankowych? Nowe, zaskakujące dane banków
Banki
Tyle zarobili członkowie zarządu NBP w 2024 r. Bank centralny podał kwoty
Banki
Revolut chce być bankiem. Planuje oddział w Polsce
Materiał Promocyjny
Manager w erze AI – strategia, narzędzia, kompetencje AI
Banki
Wyniki BNP Paribas bez fajerwerków. Kursy w dół
Materiał Promocyjny
eSIM w podróży: łatwy dostęp do internetu za granicą, bez opłat roamingowych
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama