Reklama
Rozwiń

Bank Zachodni WBK wprowadza biometrię w oddziałach

Tym razem po technologię biometryczną w oddziałach sięgnął Bank Zachodni WBK. Wcześniej Bank BPH, a w aplikacjach mobilnych także Meritum, Millennium oraz Smart Bank

Publikacja: 08.06.2015 14:02

Bank Zachodni WBK pilotażowo wprowadził do swoich oddziałów możliwość podpisu biometrycznego opartego na technologii Finger Vein firmy Hitachi. Weryfikacja klienta następuje przez sczytanie układu naczyń krwionośnych palca. Możliwość biometrycznej weryfikacji klienta w technologii Finger Vein firmy Hitachi wprowadził już wcześniej w swoich oddziałach Bank BPH. Od kwietnia klienci BZ WBK w Lubinie, a od czerwca również w wybranych oddziałach w Warszawie, mogą weryfikować swoją tożsamość i podpisywać umowy dotyczące konta osobistego z bankiem przy pomocy swojego palca. Cała czynność odbywa się z wykorzystaniem czytnika Finger Vein oraz monitora dotykowego, a podpisana w ten sposób umowa automatycznie zostanie dostarczona na adres e-mail klienta w formie dokumentu podpisanego elektronicznie.

Przedstawiciele banku tłumaczą, że wprowadzenie biometrii Finger Vein w BZ WBK ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa i szybkości transakcji w oddziałach banku, zwiększenie wygody dostępu do usług bankowych, ale ma też przynieść ograniczenie dokumentacji papierowej.

- Nowe rozwiązanie może przyczynić się do redukcji nawet o 80 proc. papierowej dokumentacji, a jednocześnie z pewnością zwiększy wygodę naszych klientów. Bardzo ważny jest także aspekt bezpieczeństwa, który w dalszym ciągu odgrywa dla nas kluczową rolę podczas wyboru nowych technologii – powiedział Paweł Wieczorek, członek zarządu odpowiedzialny za pion technologii w Banku Zachodnim WBK. Bank planuje wdrożyć technologię Finger Vein we wszystkich swoich placówkach. Rozważany jest również pilotaż w innych kanałach dostępu do usług finansowych tj. bankomatach oraz usługach bankowości elektronicznej (dla klientów korporacyjnych).

Biometria jest wykorzystywana do uwierzytelniania osób na podstawie unikalnych cech fizycznych lub behawioralnych człowieka, takich jak: tęczówka oka, odcisk palca, głos czy też struktura naczyń krwionośnych. Technologia jest na szeroką skalę wykorzystywana m.in. w bankowości w Japonii. Służy do uwierzytelniania transakcji oddziałowych, wypłat z bankomatów bez użycia kart, podpisywanie dokumentów elektronicznych czy też autoryzacji operacji w bankowości internetowej.

W Polsce pierwszym bankiem, który udostępnił swoim klientom bankomat biometryczny, był Podkarpacki Bank Spółdzielczy, który zainstalował pierwszy urządzenie z czytnikiem naczyń krwionośnych w 2010 roku w Sanoku.

Pod koniec marca dwa banki: Meritum (obecnie w grupie Alior Banku) oraz Millennium wprowadziły możliwość logowanie się do aplikacji mobilnej przy użyciu odcisku palca zamiast numeru PIN. Bank SMART dał z kolei opcję przeprowadzania operacji na koncie za pomocą komend głosowych, a w lutym dodał możliwość logowania się za pomocą głosu. Do wprowadzenia technologii biometrycznej przygotowuje się również PKO BP.

Banki
Jak pogodzić cyfrową Alfę z tradycyjnymi Boomersami? Banki mają problem
Banki
Pekao i PZU dogadują szczegóły połączenia
Banki
MF nie chce karać „złych banków”. Ale i tak dołoży im podatków
Banki
Banki z satysfakcją przyjmują wyrok TSUE
Banki
Bank Anglii nie zmienił stóp procentowych