Plan restrukturyzacji międzynarodowej grupy bankowej będzie kosztował 12,2 mld euro - 1,7 mld euro rocznie - informuje "Financial Times".

Prezes Jean-Pierre Mustier podkreśla, ze grupa musi poradzić sobie z dwoma problemami: rosnącymi kosztami i wysokim poziomem "złych kredytów". Mustier powiedział, że jego celem jest osiągnięcie ROE na poziomie co najmniej 9 proc. do końca 2019 roku. W ubiegłym roku wynosił tylko 4,1 proc .

Prezes Unicredit zapowiedział, że w celu zwiększenia oszczędności zwiększony zostanie plan restrukturyzacji - do 2019 roku zlikwidowanych zostanie 14 tys. miejsc pracy na całym świecie. To o 6,5 tysiąca więcej niż pierwotnie zakładano.

Planowane jest także zamknięcie 944 z 3,8 tys. oddziałów, głównie we Włoszech. Jean-Pierre Mustier chce także uprościć strukturę oferty, zwracając uwagę, że bank ma obecnie 50 rodzajów kredytów hipotecznych, a „może żyć" z tylko trzema.

UniCredit jest jedną z największych grup bankowych w Europie, działającą w 50 krajach na świecie, w tym w blisko 20 europejskich. Na warszawskiej giełdzie jest notowany od 2007 roku.