System ma ułatwić weryfikację tożsamości w internecie, a także przyśpieszyć proces kredytowy z korzyścią dla klientów Inbanku, internetowego kredytodawcy rodem z Estonii. Wdrożony system Veriff to autorski projekt, opracowany w ramach Grupy Inbank. Pozwala na bezpieczne uwierzytelnianie transakcji i innych operacji dokonywanych online, jednocześnie zmniejszając ryzyko nadużyć finansowych. System działa w oparciu o techniki biometryczne, wykorzystujące geometrię twarzy danej osoby jako cechę unikalną. Rozwiązanie ma pozwolić na otwieranie rachunków i zaciąganie kredytów bez konieczności wymiany papierowych dokumentów.

- Veriff to innowacyjny system, sięgający do wiedzy biometrycznej, który wspomoże nasze procedury weryfikacji. Pilotaż pokaże, czy tego typu rozwiązania się sprawdzają i jak skutecznie usprawnią bieżące procedury. Zdajemy sobie sprawę, że wprowadzając tego typu rozwiązanie jako pierwsi, możemy nadać technologiczny ton branży bankowej na najbliższe lata. Spodziewamy się, że naszym śladem ruszą kolejne podmioty, przyczyniając się do usprawnienia rynku bankowości internetowej i uczynienia go jeszcze bardziej bezpiecznym – mówi Maciej Pieczkowski, dyrektor generalny Inbank Polska.

Alior parę dni temu zapowiedział, że w najbliższy czwartek przedstawi swój system wideoweryfikacji. Nad wprowadzeniem systemu wideoweryfikacji tożsamości klientów pracują inne banki, m.in. BZ WBK i mBank.

System Veriff to rozwiązanie działające w pełni online za pośrednictwem wideoczatu. Nie jest wymagana instalacja na komputerze użytkownika jakichkolwiek dodatkowych aplikacji. Jedyne, czego potrzeba, to komputer z dostępem do internetu, wyposażony w kamerę i mikrofon. Specjalne algorytmy systemu dokonują porównania zdjęcia użytkownika na przedstawionym w procesie weryfikacji dokumencie tożsamości, ze zdjęciem portretowym, wykonanym bezpośrednio przed ekranem komputera. Uwierzytelnienie za pomocą Veriff trwa maksymalnie kilka minut, a przez każdy z kroków przeprowadza Klienta intuicyjny system. W procesie weryfikacji na końcu występuje także czynnik ludzki, mający decydujący głos w zatwierdzeniu weryfikacji.

Proces wdrożenia poprzedzony był testami rozwiązania w środowisku Inbank oraz szkoleniami, prowadzonymi przez specjalistów ds. weryfikacji Veriff. Już w najbliższych dniach pierwsi klienci będą mogli sprawdzić system w działaniu. W pierwszym etapie weryfikacja będzie dotyczyła wybranych klientów.

Inbank, obecny na polskim rynku od początku tego roku, świadczy usługi wyłącznie w internecie, gdzie konieczność weryfikacji użytkownika jest nieodłącznym elementem procedury bezpieczeństwa. Do tej pory służył do tego przelew jednozłotowy lub konieczność dostarczenia skanu dowodu osobistego do banku poprzez kuriera lub osobiście. Poprzez realizowany pilotaż Inbank zmienia zasady gry. Wdrażana technologia pozwoli na optymalizację działalności banku, spełnienie wymagań procedury KYC oraz znacząco ułatwi i przyspieszy klientom proces zaciągnięcia kredytu.