Fed po raz pierwszy od wprowadzenia testów wytrzymałościowych dla banków (stress testów) zatwierdził plany kapitałowe wszystkich wielkich amerykańskich banków. W jednym przypadku, banku Capital One, zatwierdzenie jest warunkowe, ale i tak były to najłagodniejsze w historii decyzje regulatora podjęte po testach. Amerykańskie banki dostały od Fedu zielone światło dla podwyższania dywidend oraz zwiększenia skupu akcji własnych. W reakcji na to rosły ceny akcji wielu banków z USA i Europy.

Sześć największych amerykańskich banków: Bank of America, Citigroup, Goldman Sachs, Morgan Stanley, JPMorgan Chase i Wells Fargo, chce przez najbliższe cztery kwartały zwrócić akcjonariuszom w różnych formach od 95 do 97 mld USD – mówią dane RBC Capital Markets. To o około 50 proc. więcej niż w ciągu roku po poprzednich testach wytrzymałościowych. JPMorgan Chase ogłosił, że zwiększy dywidendę o 12 proc., a przez najbliższe 12 miesięcy może skupić swoje akcje warte 19,4 mld USD, o 90 proc. więcej niż rok wcześniej. Bank of America podwyższy dywidendę o 60 proc. i skupi akcje za 12 mld USD. Citigroup podwyższy dywidendę o 100 proc. i przeprowadzi skup akcji własnych wart 15,6 mld USD, najwięcej w historii tego banku.

Zatwierdzenie tych planów kapitałowych jest dużym wotum zaufania Fedu do systemu bankowego. Uznał on, że największe banki na tyle już wzmocniły swoje bufory kapitałowe, że mogą przekazywać więcej pieniędzy akcjonariuszom. Janet Yellen, szefowa Fedu, mówiła niedawno, że „za naszego życia" nie dojdzie do nowego kryzysu, bo system regulacji został usprawniony, a banki są o wiele silniejsze niż w 2008 r.

Bardzo dobre wyniki osiągane przez banki w testach mogą stać się jednak argumentem za poluzowaniem regulacji. Sekretarz skarbu Steven Mnuchin zaproponował jakiś czas temu, by banki mające odpowiednio duże bufory kapitałowe nie musiały uczestniczyć w testach wytrzymałościowych.

– Te bardzo dobre wiadomości dają więcej wiatru w żagle administracji Trumpa oraz innym grupom chcącym złagodzenia regulującej rynek finansowy ustawy Dodda-Franka. W długim terminie to kolejna dobra wiadomość dla banków – twierdzi Ian Katz, analityk z firmy Alpha Capital Partners.

Od listopadowych wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych bankowy indeks S&P 500 Banks zyskał 27 proc.