fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Katastrofa smoleńska

Co trzeci Polak wierzy w zamach

Rzeczpospolita, Andrzej Krauze And Andrzej Krauze
Trzecia rocznica katastrofy smoleńskiej. Sondaż „Rz": wątpiących w ustalenia komisji Jerzego Millera jest coraz więcej.
W zamach na prezydencki samolot 10 kwietnia 2010 r. wierzy niemal 32 proc. Polaków, a nieco mniej niż połowa sądzi, że do tragedii doszło wskutek wypadku – wynika z sondażu Homo Homini dla „Rz". W porównaniu z wcześniejszymi badaniami widać, że zwolenników tezy o zamachu przybywa.
– Im bardziej przyczyny katastrofy są niedookreślone, tym więcej zwolenników prostych rozwiązań – mówi politolog dr Wojciech Jabłoński, który winą za to obarcza złą politykę informacyjną rządu i wpadki prokuratury. Dość wymienić pomyłkę dotyczącą rzekomej obecności dowódcy sił powietrznych gen. Andrzeja Błasika w kokpicie czy sprzeczne informacje śledczych o pomiarze smoleńskiej brzozy.
Z sondażu Homo Homini wynika, że tylko 30 proc. Polaków wierzy, że śledztwa prowadzone w Polsce i w Rosji doprowadzą do ujawnienia prawdy o katastrofie.
Rząd próbuje odzyskać inicjatywę, powołując zespół „do prostowania kłamstw smoleńskich". Tyle że miał on powstać już w styczniu, a premier powołał go dopiero wczoraj. Gra toczy się głównie o przekonanie niezdecydowanych. Według sondażu niemal 19 proc. Polaków nie wie, czy w Smoleńsku doszło do zamachu czy też katastrofy.
Prof. Janusz Czapiński uważa, że podział społeczeństwa może się okazać trwały. – Podejście do katastrofy jest obecnie jak wyznanie wiary – mówi.
Dzisiejsze obchody zapewne tylko to utrwalą. Gdy państwowa delegacja będzie składać kwiaty na miejscu katastrofy, w kraju PiS będzie próbował przywrócić klimat sprzed trzech lat na Krakowskim Przedmieściu. A zespół Antoniego Macierewicza ogłosi swe kolejne ustalenia.

Najważniejsze pytania

- Dlaczego komisja Millera nie zwróciła się z prośbą o pomoc do Amerykanów?
- Czemu jeden z dokumentów komisji nosi ślady ingerencji?
- Na jakiej podstawie eksperci twierdzą, że generał Andrzej Błasik był w kabinie pilotów?
- Czy samolot złamał brzozę i na jakiej wysokości?
 
Coraz więcej Polaków wierzy w zamach w Smoleńsku. Mamy najnowsze dane
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA