fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Urlop wypoczynkowy u nowego pracodawcy

Prawo do urlopu po zmianie zatrudnienia zależy od tego, czy w poprzedniej firmie podwładny wybrał cały jego roczny limit.
- U nowego pracodawcy jestem zatrudniony od początku listopada. Do tego czasu wykorzystałem przysługujący mi na ten rok urlop wypoczynkowy w poprzednim miejscu pracy. Czy mogę wystąpić w nowej firmie o pięć dni urlopu należnego za dwa miesiące? – pyta czytelnik.Pracownik oczywiście może wystąpić o urlop wypoczynkowy, choć wątpliwe, aby szef go udzielił. Skoro wykorzystał cały wymiar wakacji przysługujący mu na ten rok kalendarzowy (26 dni), to nie ma podstaw do ubiegania się o więcej.Informację o tym, przez ile dni wypoczywał dotychczas, nowy pracodawca czerpie ze świadectwa pracy, które kandydat musiał dostarczyć od poprzednika, ubiegając się o zatrudnienie w nowej firmie.Przy zmianie pracodawcy w ciągu roku kalendarzowego najczęściej trzeba ustalić wypoczynek w wymiarze proporcjonalnym do okresu zatrudnienia. Natomiast zgodnie z art. 1553 § 2 kodeksu pracy, wymiar urlopu należnego pracownikowi w roku kalendarzowym nie może przewyższać limitu wy...
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA