fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Gotówka do lamusa

Fotorzepa, Mateusz Pawlak matp Mateusz Pawlak
Młodzi Polacy niechętnie płacą gotówką. Wielu jest przekonanych, że całkowita rezygnacja z operacji gotówkowych to kwestia czasu, a zastąpią je płatności internetowe i mobilne
Zdaniem niemal co piątego badanego dwudziestolatka stacjonarne banki i kantory przestaną istnieć – wynika z najnowszych badań TNS Polska na zlecenie serwisu Walutomat.pl.
Formalności finansowe w modelu tradycyjnym dla nowoczesnego i zabieganego społeczeństwa to strata czasu, dlatego coraz więcej osób korzysta z płatności internetowych lub mobilnych.

Generacja Y rezygnuje z gotówki

Z raportu wynika, że co ósma osoba, czyli ponad 3,8 mln Polaków w wieku powyżej 15 lat, chętnie zrezygnowałaby z gotówki na rzecz płatności internetowych i mobilnych. Za rezygnacją z gotówki opowiedziała się też co piąta osoba z wykształceniem wyższym oraz osoby młode (20 proc.). Choć stereotypowo uważa się, że zwolennikami nowych technologii są głównie mężczyźni, przeprowadzone badania ujawniły że kobiety w równym stopniu opowiadają się za płatnościami elektronicznymi.
– Patrząc na wyniki badań TNS Polska warto zauważyć, że istnieje grupa młodych osób (do 30 lat), która wierzy w nadejście znaczących zmian w sposobach płatności i rozliczeń. Spośród osób, które twierdzą, że tradycyjne banki i kantory przestaną istnieć, prawie połowa (48 proc.) uważa, że czas płatności gotówką odchodzi do przeszłości – mówi w omunikacie prasowym Dagmara Malinowska, dyrektor serwisu Walutomat.pl – Dla większości osób z tej grupy przelewy internetowe, e-wymiana walut to standard, bez którego nie wyobrażają sobie codziennego funkcjonowania – dodaje.

Kantory przestaną istnieć?

Co dziesiąty przebadany  Polak jest zdania, że tradycyjne banki i kantory przestaną istnieć. Innego zdania jest prawie 80 proc. respondentów. Całkowitej zmiany funkcjonowania rynku wymiany walut i usług bankowych spodziewają się za to głównie dwudziestolatkowie - co piąty z nich jest zdania, że tradycyjne banki i kantory przestaną istnieć.
– Na obecnym etapie rozwoju rynku wymiany walut trudno dziś przewidywać, czy tradycyjne kantory przestaną kiedykolwiek istnieć. Rynek wymiany walut przechodzi rewolucję, zapoczątkowaną w 2009 roku. Wówczas zaproponowaliśmy, aby obrót walutowy odbywał się online. Stworzyliśmy innowacyjne rozwiązania i umożliwiliśmy naszym klientom tanią, wygodną, szybką i komfortową alternatywę w stosunku do drogiej wymiany walut w kantorach tradycyjnych i bankach. – mówi Dagmara Malinowska, dyrektor serwisu Walutomat.pl.
– W ostatnich trzech latach powstało blisko 30 serwisów oferujących podobne usługi do naszych, a aż 400 tradycyjnych kantorów zostało zamkniętych. Oznacza to, że Polacy – zarówno osoby prywatne i przedsiębiorcy – są gotowi na innowacyjną wymianę walut  – dodaje.

Czas na mobilne e-waluty

Wśród osób, które wymieniają waluty, niemal co piąty badany deklaruje, że skorzystałby z aplikacji mobilnej umożliwiającej wymianę walut. 62 proc.  badanych gotowych do całkowitej rezygnacji z gotówki skorzystałaby z dedykowanej aplikacji na telefon komórkowy. Z tej aplikacji chętnie skorzystałaby także co druga osoba, która twierdzi, że tradycyjne banki i kantory przestaną istnieć.
Prawie 40 proc. Polaków wymienia waluty. Częściej robią to osoby z wykształceniem wyższym (62 proc.), mieszkańcy miast powyżej 100 tys. ludności (45 proc.) oraz osoby do 50 roku życia (45 proc.).
Źródło: ekonomia24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA