fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nauka

Czarodziejska guma francuskich badaczy

Fotorzepa
Krzysztof Kowalski
Przekłuty lub rozdarty przedmiot gumowy może się sam naprawić. Udowodnił to francuski zespół pod kierunkiem Ludwika Leiblera z Laboratorium Ciała Miękkiego i Chemii CNRS (Centre National de la Recherche Scientifique).
Posługując się cząsteczkami kwasów tłuszczowych powszechnie dostępnych, ułożonymi misternie w specjalną sieć, naukowcy stworzyli nowy materiał przypominający właściwościami gumę. Ma on jednak tę cechę, że – uszkodzony – sam się naprawia.
Opis eksperymentu i nowego materiału zamieszcza najnowszy numer prestiżowego tygodnika naukowego „Nature”.
Guma jest materiałem elastycznym, potrafi wytrzymywać odkształcenia rzędu od 100 do 500 proc., a potem wracać do swojej pierwotnej formy. Dzieje się tak, ponieważ składa się z sieci cząsteczek zbudowanych z długich łańcuchów makromolekularnych połączonych mocno między sobą. Używając obrazowego porównania, gumowa rura może być traktowana jako jedna cząsteczka.
Francuscy naukowcy posłużyli się mieszaniną zupełnie innych, małych cząsteczek kwasów tłuszczowych podatnych na łączenie się między sobą poprzez powiązania wodorowe. Wybrali taką mieszaninę zamiast pojedynczych cząstek, które mają tendencję do tworzenia struktur krystalicznych. Rezultat okazał się bardzo obiecujący. W temperaturze pokojowej (około 20 stopni Celsjusza) nowy materiał zachowuje się jak guma. Natomiast w wysokiej temperaturze, od 130 do 150 st. Celsjusza, może się rozciągać, a potem powracać do pierwotnej formy. Naukowcy odkryli ze zdumieniem, że nowy materiał jest w stanie się spontanicznie naprawiać.
Mimo że nie jest to materiał klejący się, przylepny, po rozerwaniu brzegi powierzchni się sklejają, jeżeli zostaną zetknięte razem. Żeby nastąpiło samozałatanie, nie trzeba specjalnie podgrzewać nowego materiału ani poddawać go wysokiemu ciśnieniu. Po samonaprawieniu, materiał się ponownie odkształca od 100 do 400 proc., zanim znowu się rozerwie.
Proces ten może być powtarzany wielokrotnie. I jeszcze jedno, co również zaskoczyło badaczy: samonaprawa może następować nawet w kilka godzin po uszkodzeniu. Naukowcy spodziewają się, że ich wynalazek znajdzie bardzo szerokie zastosowanie, od materiałów budowlanych po najnowocześniejsze technologie, nie wyłączając przemysłu obuwniczego i odzieżowego.
Francuscy badacze użyli surowców łatwo dostępnych, zastosowali kwasy tłuszczowe uzyskiwane z pospolitych roślin, takich jak sosna, słonecznik, kukurydza, rzepak.
masz pytanie, wyślij e-mail do autora k.kowalski@rp.pl
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA