fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Służby mundurowe

Macierewicz przed Trybunał?

Antoni Macierewicz
Fotorzepa, Rob Robert Gardziński
Platforma Obywatelska rozpoczyna prace nad wnioskiem o postawienie byłego szefa kontrwywiadu wojskowego przed Trybunałem Stanu. Zbigniew Chlebowski, szef PO, tłumaczy, że to właśnie Macierewicz doprowadził do kompletnego zniszczenia polskich wojskowych specsłużb.
Zbigniew Chlebowski ujawnił, że pojawiają się dokumenty poważnie obciążające byłego szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego. Według nich, przez liczne wycieki nazwisk i dokumentów, za którymi stoi właśnie Macierewicz, spalono kilka dobrych polskich siatek szpiegowskich za granicą.
Klub PO dziś rozpoczyna prace nad wnioskiem. Posłowie chcą przedstawić go już na najbliższym posiedzeniu Sejmu. Jeśli to się nie uda, tekst poznamy najpóźniej za kilkanaście dni.
- Chcemy, aby wniosek do TS był bardzo dobrze udokumentowany. Wewnątrz służb dokonują się audyty, mam nadzieję, że dadzą nowe światło co do działalności pana Macierewicza - zaznaczył wiceszef klubu Platformy Obywatelskiej Grzegorz Dolniak.
- Mieliśmy nadzieję, że Macierewicz posypie głowę popiołem, albo schowa ją w piasek, tymczasem próbuje przekonać opinię publiczną do swojej niewinności, formułuje kolejne zarzuty, kolejne wnioski do prokuratury. Dotychczasowa ich analiza, jak i reakcja prokuratury, wskazuje ich jałowość - ocenił wiceszef klubu PO. Nawiązał w ten sposób do słów byłego szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego, który zapowiedział, że zawiadomi prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przez byłego p.o. szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego płk. Grzegorza Reszkę w związku z "wyciekiem" do mediów raportu z audytu w SKW.
Według b. ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro (PiS), zapowiedź Platformy, to próba odwrócenia uwagi od - jego zdaniem - "kompletnej bezradności i nieprzygotowania" PO do rządzenia. Jak ocenił, w takiej sytuacji Platforma - przy braku sukcesów w rządzeniu - musi robić "szopkę, teatrzyk i rozmaite fajerwerki".
- Mamy sto dni najsłabszego w historii rządu III RP. Jeśli patrzeć na zmiany od 1989 roku, nigdy nie było tak słabego rządu, który w ciągu 100 dni przygotowałby tak mało, biorąc od uwagę obietnice jakie były składane - dodał Ziobro.
Do złożenia w Sejmie wstępnego wniosku o postawienie przed Trybunałem Stanu potrzebne są podpisy 115 posłów.
Zgodnie z procedurą, wniosek taki marszałek Sejmu kieruje do Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej, która może rekomendować posłom jego przyjęcie lub odrzucenie. Decyzję o postawieniu przed Trybunałem Stanu Sejm podejmuje większością 3/5 głosów ustawowej liczby posłów - co najmniej 276 głosami.
Eugeniusz Kłopotek (PSL), pytany, czy jego klub poprze wniosek PO odparł, że nie ma jeszcze w tej sprawie stanowiska. "Musimy znać argumenty" - podkreślił. Dodał, że w przyszły wtorek odbędzie się posiedzenie klubu PSL. "Jeżeli sprawa nabierze formuły prawnej, będziemy nad tym dyskutować" - podkreślił.
Wicemarszałkowi Sejmu Jerzemu Szmajdzińskiemu (LiD) "inicjatywa postawienia Macierewicza przed TS bardzo się podoba". Podkreślił jednak, że konieczne jest dokładne poznanie i uzasadnienia wniosku Platformy.
Jak ocenił, "uzasadnienie powinno być jak najkonkretniejsze i najobszerniejsze, żeby Antoni Macierewicz nie mógł uciec od odpowiedzialności".
Źródło: Dziennik.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA