fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Warszawa

Wcześniaki w Sejmie

Fotorzepa, Krzysztof Skłodowski Krzysztof Skłodowski
W sobotę po raz drugi obchodzony będzie Światowy Dzień Wcześniaka. Polskie obchody tego święta odbędą się w Sejmie RP
Posłowie i goście parlamentu będą mogli zobaczyć wystawę zdjęć pt. „Wcześniaki – wczoraj i dziś" zorganizowaną przez Fundację Wcześniak Rodzice-Rodzicom oraz Instytut Matki i Dziecka. Na 11 fotografiach zobaczymy 12 dzieci (dwoje to bliźniaki), które jako wcześniaki przyszły na świat w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie.  Dziś mają 5 – 6 lat i razem z rodzicami będą na wernisażu wystawy. Otworzy ją konsultant ds. neonatologii prof. Ewa Helwich.
Z okazji Światowego Dnia Wcześniaka w wielu krajach charakterystyczne budynki będą  podświetlone na fioletowo
Warszawiacy będą mogli oglądać wystawę nieco później – od 20 do 27 listopada. Z Sejmu zostanie ona przeniesiona na Krakowskie Przedmieście, przed kościół św. Anny. Potem prezentowana ma być na oddziałach wcześniaków w Polsce.
Z okazji ŚDW w wielu krajach charakterystyczne budynki zostaną podświetlone na fioletowo. W Polsce 17 listopada o godzinie 18 na fioletowo rozbłyśnie Pałac Kultury i Nauki. Oświetlony zostanie też  m.in. Empire State Building w Stanach Zjednoczonych i CN Tower w Kanadzie.
W Polsce rocznie rodzi się 314 tys. dzieci, z czego 6,7 proc. przedwcześnie, a więc przed 37 tygodniem ciąży.  Takie noworodki stanowią największą grupę pacjentów dziecięcych w Europie. W zależności od kraju liczba porodów przedwczesnych w Europie waha się pomiędzy 6,3 a 11,4 proc.
Przedwczesne urodzenie jest przyczyną słabszego rozwoju narządów wewnętrznych dziecka. Zaś konsekwencją wcześniactwa w późniejszych latach mogą być trudności w uczeniu się i zaburzenia ruchowe, mózgowe porażenie dziecięce, problemy układu krążenia, cukrzyca i alergie.
Można wyodrębnić trzy grupy ryzyka wcześniactwa. Od związanych ze stylem życia matki (m.in. paleniem papierosów i spożywaniem alkoholu, zażywaniem narkotyków czy późną opieką lekarską w okresie ciąży), po infekcje dróg moczowych i pochwy, wysokie ciśnienie krwi, cukrzycę, zaburzenia krzepnięcia krwi, niedowagę lub otyłość.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA