fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nieruchomości

Opłaty za ogrzewanie powodem konfliktów w spółdzielniach

Ponad 800 zł niedopłaty dla emeryta to dużo - mówi lokator warszawskiej spółdzielni Energetyka, w której doszło do konfliktu z administracją o rozliczenie ciepła w lokalach.
Fotorzepa, Raf Rafał Guz
Rachunki za ciepło wywołują wiele konfliktów, zwłaszcza gdy trzeba dużo dopłacać. Zdarza się, że powodem są podzielniki
Mieszkańcy warszawskiej spółdzielni Energetyka spierali się z administracją o rozliczenie ciepła w swoich lokalach.
– Ponad 800 zł niedopłaty dla emeryta to dużo – mówi oburzony lokator. – A niektórzy muszą płacić dużo więcej.
– Faktycznie – mówi Piotr Kłodziński, prezes tej spółdzielni. – Na osiedlu Stegny-Północ powstał konflikt na tym tle. Było w sumie sto reklamacji. Już go jednak rozwiązaliśmy.
– Rozliczenie ciepła wywołuje od zawsze spory, zwłaszcza gdy powstają duże niedopłaty – przyznaje Grzegorz Abramek, wiceprezes Krajowego Związku Rewizyjnego Spółdzielni Mieszkaniowych w Warszawie.

Podzielniki i ryczałt

W większości lokali spółdzielczych zamontowane są już podzielniki kosztów. Na ich podstawie firma, która je montowała, ustala zużycie ciepła. Tak jest w Energetyce.
– Są to urządzenia techniczne, które tak jak inne raz na jakiś czas mogą się psuć. Zdarzają się też mylne odczyty – wyjaśnia Piotr Kłodziński. – W tych stu reklamacjach po poprzednim sezonie grzewczym uwzględniliśmy wszystkie, które dotyczyły podzielników.

Wadliwe regulaminy

Konflikt na osiedlu Stegny-Północ miał jednak inne podłoże. Spółdzielnia zmieniła regulamin rozliczania ciepła dla mieszkańców. Osoby, które nie zgodziły się na założenie w swoich mieszkaniach podzielników, płacą według najwyższych stawek.
– Zmiana szybko weszła w życie i dla wielu mieszkańców była zaskoczeniem – przyznaje prezes Kłodziński. – Ale zapłacić muszą, nikt nie będzie przecież do nich dokładał. Poszliśmy im na rękę i rozłożyliśmy niedopłaty na raty.
– Ciepło rozlicza się na podstawie regulaminów. Prawo energetyczne daje dużą swobodę zarządcom i właścicielom budynków w ustaleniu zasad rozliczania – tłumaczy Grzegorz Abramek. Może się więc zdarzyć – dodaje – że w dwóch sąsiednich spółdzielniach za takie samo zużycie ciepła lokatorzy różnie zapłacą .
Według niego częstym błędem w regulaminie jest nieuwzględnienie czynnika korygującego zużycie ciepła w zależności od położenia lokalu w budynku. Tymczasem jest ono inne w mieszkaniu narożnym, a inne w położonym centralnie. Problemów jet więcej. Niektóre regulaminy nie zawierają także mechanizmów korygowania zaliczek w sezonie, gdy np. dany lokator wyjechał i zostawił kaloryfery zakręcone.
Spółdzielca, który uważa, że regulamin jest wadliwy, może się zawsze zwrócić do rady nadzorczej o jego zmianę.

Co mówią przepisy

Jak mierzy się indywidualne zużycie ciepła
Lokale mieszkalne i użytkowe w nowych budynkach wielolokalowych, projektowane oraz modernizowane w starych budynkach powinny być wyposażone w urządzenia umożliwiające indywidualne rozliczanie kosztów ogrzewania tych lokali.
Takimi urządzeniami są m.in. podzielniki kosztów ogrzewania, do których odnoszą się następujące normy:
- PN-EN 834 – podzielniki kosztów ogrzewania do rejestrowania zużycia ciepła przez grzejniki (przyrządy zasilane energią elektryczną),
- PN-EN 835 – podzielniki kosztów ogrzewania do rejestrowania zużycia ciepła przez grzejniki (przyrządy bez zasilania energią elektryczną, działające na zasadzie parowania dyfuzyjnego).
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA