fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wywiady i opinie

Co prokurator wie o piramidach

Kuba Kurasz
Fotorzepa, Ryszard Waniek Rys Ryszard Waniek
Letnia afera finansowa, czyli upadek Amber Gold, doczekała się nadzwyczajnego posiedzenia Komitetu Stabilności Finansowej. W świetle kamer telewizyjnych pokazano głównie to, jak sprawnie premier jest w stanie sprowadzić do jednej sali najważniejszych urzędników rządowych.
Według ministra sprawiedliwości nastąpi teraz „test prawdy", kto zawinił - prokuratura czy sądy? Na razie polskie państwo wciąż jest bezsilne wobec oszustów. Trzeba szybciej i zdecydowanie stosować prawo, by nie pozwolić takim firmom jak Amber Gold rozwinąć skrzydeł. To, co jest nielegalne, powinno być zakazane i karane.
Pytanie, czy wraz z efektem propagandowym chory system komunikacji państwowych instytucji się zmieni. Chodzi zwłaszcza o kuriozalne relacje Komisji Nadzoru Finansowego z prokuraturą, a także działalność sądów rejestrowych.
Jak długo jeszcze będzie można stawiać tezę, że część naszych sędziów i prokuratorów ma, owszem, wiedzę na temat piramid, ale tylko tych, które znają z wakacji w Egipcie. Schemat działania piramid finansowych jest im kompletnie obcy i, co gorsza, nawet nie chcą się niczego uczyć od pracowników KNF.
Na razie rozmawiamy głównie o firmach, które ściągają nielegalnie oszczędności od Polaków. Za chwilę jednak pojawi się kolejny problem: z parabankami udzielającymi kredytów. Liczba osób nadmiernie zadłużonych systematycznie rośnie. Obecnie jest ich ponad300 tysięcy.
Spowolnienie gospodarcze jest już faktem. Wzrost bezrobocia przyspieszy. W niekontrolowany sposób zwiększy się liczba osób mających zbyt duże kredyty, niebędących wstanie obsługiwać swoich zobowiązań. A to ma o wiele większe znaczenie dla stabilności finansów Polski niż sprawa Amber Gold, a nawet problem wszystkich 16 firm, które znajdują się na liście ostrzeżeń Komisji Nadzoru Finansowego.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA