fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biura podróży

Dotpay układa czarną listę biur podróży

Bloomberg
Oasis, Ecco, Wezyr, Enter Air – z tymi firmami już nie chcemy współpracować – napisał do agentów Dotpay, firma zawiadująca systemem pobierania opłat kartami kredytowymi. – Wpisanie nas na czarną listę skończy się w sądzie – zapowiadają zainteresowani
W piątek po południu niektórzy agenci, sprzedający wycieczki biur podróży, dostali mail z poleceniem, by „natychmiast zaprzestać przyjmować płatności kartami kredytowymi za pośrednictwem Dotpay dla następujących biur /tour operatorów/ przewoźników: Oasis, Ecco, Wezyr, EnterAir" (pisownia oryginalna).
Jak przyznaje Andrzej Poniński, członek zarządu Dotpay, jego firma obawia się współpracować z niektórymi podmiotami z rynku turystycznego. Tłumaczy, że do takiego ruchu zobowiązuje go między innymi wewnętrzny regulamin i procedury Krajowego Nadzoru Finansowego. – Rynek turystyczny jest zagrożony. W ostatnim czasie upadło już dziewięć firm i dwie linie lotnicze – wskazuje. – Są firmy bardziej radykalne od naszej, które w ogóle wycofały się z przyjmowania rozliczeń kartami przez podmioty turystyczne (eService wycofał się ze 140 punktów sprzedaży, czytaj: "eService ucieka z biur podróży" – red.).
Dlaczego akurat te cztery firmy znalazły się na czarnej liście Dotpay? – Nie świadczymy usług podmiotom, które są w ogólnodostępnych bazach zadłużeń – wyjaśnia Poniński. Na pytanie, które z wymienionych firm są w KRD odpowiada, że „co najmniej jeden podmiot jest tam wpisany (Oasis Tours rzeczywiście figuruje w KRD, co od miesięcy nie jest tajemnicą, czytaj więcej: "Grand Tours (Egipt) kontra Oasis Tours (Polska)")
Wymienione firmy są wściekłe. Żądają przeprosin i grożą sądem Dotpay za ich oczernianie.
- Zostaliśmy wciągnięci na czarną listę bez naszej wiedzy – mówi Ewa Cander, rzeczniczka Oasisa. – Nikt nas nie pytał o naszą sytuację finansową, nie prosił o żadne dokumenty. Oasis ma stabilną sytuację, nie ma więc przesłanek do wszczynania przeciwko nam takiej akcji. Jeśli okaże się, że komunikat Dotpay zaszkodzi naszemu wizerunkowi i poniesiemy z tego tytułu straty, nie wykluczamy dochodzenia przed sądem od Dotpay zadośćuczynienia.
Oasis w poniedziałek rano rozesłał do wszystkich swoich agentów uspokajającą informację na temat bezpodstawności umieszczenia tego biura podróży na liście Dotpay.
- Na szczęście agenci przyjęli tę sytuację ze spokojem, po serii upadłości biur podróży i plotek na temat innych, są już uodpornieni – zapewnia Cander.
- Jesteśmy zbulwersowani postępowaniem Dotpay, to skandal – komentuje prezes linii lotniczej czarterującej samoloty biurom podróży, Enter Air, Grzegorz Polaniecki. – Zupełnie nie wiemy, dlaczego znaleźliśmy się na ich liście. Chyba tylko dlatego, że jeden z agentów internetowych sprzedaje też nasze gadżety reklamowe, jak samolociki, czy smycze, na swoim portalu. Obroty w tym sklepiku nie przekroczyły nigdy 500 złotych miesięcznie.
- Jeśli ta akcja wpłynie negatywnie na nasz wizerunek i poniesiemy straty finansowe, pójdziemy z tym do sądu – zapowiada Polaniecki.
Podobnie dyrektor Wezyra Marcin Tułaczko deklaruje, że jego firma pociągnie do odpowiedzialności Dotpay za zniesławienie. - Wystosowaliśmy do nich pismo z żądaniem zaprzestania podobnych praktyk, przeproszenia nas i wycofania się z tej decyzji. Pismo rozesłaliśmy też do naszych agentów - mówi.
Dyrektor zapewnia, że umieszczanie Wezyra na czarnej liście nie ma najmniejszych podstaw. – Nie mamy ani złotówki długu i jesteśmy częścią dużego koncernu, nie grozi nam więc niewypłacalność – deklaruje.
Czy lista biur podróży, z którymi Dotpay boi się współpracować jest już zamknięta? – Na dziś zamknięta, ale monitorujemy rynek cały czas – mówi Andrzej Poniński. – Musimy niwelować ryzyko biznesowe.
Co napisał Dotpay (zachowana pisownia oryginalna)
Szanowni Państwo,
W związku z obsługą na Państwa rzecz płatności kartami kredytowymi, proszę o natychmiastowe zaprzestanie przyjmowania płatności kartami kredytowymi za pośrednictwem Dotpay dla następujących biur / tour operatorów / przewoźników:
Oasis
Ecco
Wezyr
EnterAir
oraz każdej ich formy, odmiany czy innej spółki.
Proszę o potwierdzenie zaprzestania świadczenia usług płatności kartami na rzecz tych podmiotów.
Płatności pozostałymi kanałami płatności dla tych podmiotów mogą być obsługiwane.
Proszę o potraktowanie tej informacji jako poufnej.
Pozdrawiam,
Andrzej Poniński
Źródło: turystyka.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA