fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

W sieci opinii

Majątki samorządowców do prześwietlenia

W Sieci Opinii
Nastały ciężkie czasy dla samorządowców. Jak donosi „Gazeta Wrocławska” - w swoje oświadczenia majątkowe będą musieli wpisywać już nie tylko nieruchomości
Opracowane przez rząd nowe oświadczenia majątkowe zawierają także rubrykę „wierzytelności”. Tu samorządowcy wpiszą wysokość udzielonych pożyczek. Ma to zapobiec ukrywaniu np. środków pieniężnych z nielegalnych źródeł dochodów.
Lokalni działacze nie przyjęli pomysłu z wielkim zadowoleniem, wrocławski radny Tomasz Hanczarek z PO powiedział:
To krok w złym kierunku i uginanie się pod PiS-owską demagogią.
Krzysztof Bramorski z PO skomentował to rozporządzenie równie ostro:
Ujawnianie w oświadczeniach biżuterii czy dzieł sztuki to szukanie patologii tam, gdzie ona nie występuje. Mam nadzieję, że twórcy przepisów nie zamierzają przygotować w ten sposób swoistego przewodnika dla przestępców, którzy czarno na białym otrzymają informację, gdzie warto zajść po antyki, a gdzie po biżuterię. Dzisiaj samorządowcy w rubryce „Składniki mienia ruchomego o wartości powyżej 10 tys. zł” wpisują tylko samochody. Zdaniem Najwyższej Izby Kontroli i Centralnego Biura Antykorupcyjnego powinni ujawnić wszelkie inne posiadane dobra.
Szef wrocławskiej rady miejskiej Jacek Ossowski zirytowany powiedział:
To przedwyborcza zagrywka, zrobiona tylko po to, żeby pokazać, że w przyszłości bogaci będą kontrolowani. Jak będzie trzeba, policzę sobie wszystkie włosy na głowie i wpiszę do oświadczenia.
Jerzy Pleskot z SLD radny miejski z Jeleniej Góry jest zaskoczony nowym rozporządzeniem:
To chyba największa głupota, o jakiej słyszałem. Od sprawdzania nas są urzędy. Ja oczywiście mogę podać cały swój majątek, łącznie z tym, ile par skarpetek mam w szafie, ale instytucjom, a nie wszystkim obywatelom Polski.
Oliwer Kubicki z PiS jest zadowolony z pomysłu:
Nie znam dokładnie tego projektu, ale przejrzystość w polityce jest dla mnie bardzo ważna. Polityk czy samorządowiec to zawód zaufania publicznego i trzeba liczyć się z tym, że ktoś będzie zaglądał nam do portfela i zabierze nieco z prywatności.
Jak wiadomo, oświadczenia majątkowe są dostępne dla wszystkich na stronach internetowych miast i gmin w Biuletynie Informacji Publicznej. Ale czy radni powinni ukrywać swój majątek?
Źródło: ROL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA