fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

W sieci opinii

U Tomasza Lisa na żywo o seksie i karze śmierci

W Sieci Opinii
Redaktor Tomasz Lis to nie tylko znany celebryta i szef tygodnika "Wprost", ale także ekspert w wielu dziedzinach. Zwłaszcza, gdy chodzi o tematy seksu i kary śmierci
Wczorajszy program Lisa w TVP2 rozpoczął się jednak burzliwej dyskusji o wychowaniu seksualnym. Punktem wyjścia była historia 11-letniej dziewczynki z Lublina, która została brutalnie zgwałcona na terenie szkoły przez trzech o rok starszych chłopców. Dyrekcja podstawówki próbowała ten fakt ukryć, nie powiadamiając ani kuratora ani Wydziału Oświaty Urzędu Miasta.

Seksuolog, prof. Zbigniew Izdebski: To sytuacja tragiczna, ale to nie są też nowe sytuacje. Takie rzeczy zdarzały się wcześniej. To jest tylko temat, który nie jest podniesieniony w działalności prewencyjnej, edukacyjnej.

Joanna Kluzik-Rostkowska z PO: Do tego przyczynił się oczywiście Internet. Kiedyś książka to było jedyne źródło wiedzy na temat seksu. Dzisiaj mamy nieograniczony dostęp do informacji, która często jest zwulgaryzowana. Oczywiście, edukacja seksualna to jest decyzja polityczna. I mam nadzieję, że my do tej wiedzy dorastamy. Ale ja nie potrafię sobie wyobrazić, w jakim wieku, jaką wiedzę, przekazać młodym ludziom.

Wanda Nowicka z Ruchu Palikota: Z jeden strony młodzież nie otrzymuje odpowiedniej wiedzy w szkole, a z drugiej ma nieograniczony dostęp z pism i Internetu. Otrzymuje wypaczony, skrzywiony obraz.

Andrzej Dera z klubu poselskiego "Solidarna Polska": Wiedza jest potrzebna młodym ludziom, ale są rzeczy ważniejsze od samej wiedzy. W sytuacji. kiedy ogranicza się młodzieży m.in. lekcje historii, młodzież będzie miała doskonałą wiedzę na temat penisa, a nie będzie nic wiedziała o Powstaniu Warszawskim. (...) Nie sprowadzam wszystkiego do penisa. Albo będziemy pokazywać miłość taką, gdzie się człowieka szanuje, albo młodzież będzie pytała, jak jęczeć podczas stosunku.

Od spraw seksu już tylko krok w programie Lisa do zajęcia się tematem przywrócenia kary śmierci. Tu w szranki stanęli Adam Hofman z PiS i Ryszard Kalisz z SLD.

Adam Hofman: To fundament, przy nim powstawało PiS. A świętej pamięci Lech Kaczyński wprowadzał w Polsce takie myślenie o bezpieczeństwie, by to ofiara była ważniejsza, a nie oprawca. Nie mówiliśmy o tym podczas kampanii wyborczej i to był nasz błąd. Nie zdążyliśmy pewnych rzeczy poruszyć.

Ryszard Kalisz: Cywilizowane narody taką dyskusję odbyły już ponad 20 lat temu. Po to, żeby ludziom kaczyńskopodobnym, z powodów politycznych, nie przychodziły takie pomysły do głowy, jesteśmy w Radzie Europy. A ta uniemożliwia wprowadzenie kary śmierci. Nie ma prawnej furtki umożliwiającej wprowadzenie kary, na co wcześniej wskazywał PiS. Sprawdzałem to dziś, artykuł drugi Karty Praw Podstawowych, mówi bardzo wyraźnie, że nie można wprowadzić kary śmierci. Nie uchyla go protokół brytyjski. Kara śmierci jest niehumanitarna, narusza godność człowieka, która dotyczy fundamentów każdej filozofii jak i wiary katolickiej. Kara śmierci jest oczywiście nieodwracalna, jeżeli nastąpiłaby pomyłka ludzi, bo to ludzie orzekają, to nie można przecież tego naprawić.
I wszyscy pozostali przy swoich opiniach.
 
Źródło: ROL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA