fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Surowce i Chemia

Wyróżnienie „Dzielny Górnik" po raz szósty

Fundacja Bezpieczne Górnictwo i Wyższy Urząd Górniczy przyznały już po raz szósty wyróżnienia „Dzielny Górnik". Tym razem trafiły one do tych, którzy ratowali życie górników w kopalni Krupiński, gdzie 5 maja 2011 r. doszło do zapłonu metanu
Pierwszy z wyróżnionych to Sebastian Garus, górnik z kopalni Krupiński z 16-letnim stażem pracy. 5 maja 2011 r. przebywał w strefie zagrożenia, gdzie nastąpiło zapalenie metanu, które spowodowało pożar odcinający drogę wycofania się do ściany sześciu pracownikom zatrudnionym w rejonie wylotu. Pożar uniemożliwił im również dostęp do środków ochrony układu oddechowego. W tej sytuacji górnicy zachowali zimną krew. Skierowali się do lutniociągu odprowadzającego świeże powietrze do wylotu ściany. Po dojściu do odcinka lutniociągu przechodzącego przez naproże obmurza tamy wentylacyjnej Sebastian Garus, przy pomocy kolegów lutniociągiem wycofał się w rejon baterii wentylatorów. Rozciął tam lutniociąg i wydostał się do świeżego prądu powietrza. Dotarł do bazy ratowniczej i podał lokalizację pięciu pracowników, którzy pozostali w strefie zagrożenia. Dzięki niemu nastąpił przełom w akcji ratowniczej. Znając miejsce przebywania górników ratownicy skoncentrowali się na ich wyprowadzeniu z zagrożenia. Pracownicy, czekając na pomoc, rozcięli lutniociąg i stworzyli sobie nadmuch powietrza, który oddzielił ich od toksycznych gazów pożarowych i jednocześnie zapewniał chłodzenie. W tych warunkach przebywali 14 godzin. Zmagali się gazami pożarowymi, temperaturą i przede wszystkim trudem  utrzymania kocówki lutniociągu. Jednemu z nich nie udało się uratować życia.
Podczas wyjątkowo trudnej akcji ratowniczej, jak czytamy w uzasadnieniu „poświeceniem, wykraczającymi poza normalne obowiązki ratownicze"  wykazali się ratownicy Ryszard Konior, Marek Kumor, Stanisław Wojtas, Wojciech Zuber, Mariusz Pyszny, Wojciech Krzekotowski i Krzysztof Mroziński.  Marek Kumor i Stanisław Wojtas - jako pierwsi dotarli do poszkodowanych, przebywających w strefie zagrożenia. Pomimo ekstremalnych warunków udzielali górnikom pomocy i wsparcia w oczekiwaniu na dotarcie kolejnego zastępu. Mariusz Pyszny - zastępowy zastępu, który jako drugi dotarł do poszkodowanych znajdujących się w strefie zagrożenia, wyprowadził jednego z poszkodowanych. Wojciech Zuber i Wojciech Krzekotowski wykazali się w czasie akcji wyjątkowo dużym zaangażowaniem i poświęceniem , odnaleźli ciała dwóch zaginionych ratowników i wytransportowali ze  strefy zagrożenia. Krzysztof Mroziński - kierownik zmiany dyżurujących zastępów ratowniczych OSRG Wodzisław. Koordynował poszukiwania zaginionych ratowników. Wspólnie z zastępem kopalni Krupiński wytransportował ciało zaginionego ratownika. O honorowe tytuły „Dzielny Górnik" dla wyróżnionych pracowników wystąpiło 22 listopada 2011 r.  kierownictwo należącej do Jastrzębskiej Spółki Węglowej kopalni Krupiński.
Źródło: ekonomia24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA