fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Bezpłatna pomoc prawna

Dzień bezpłatnych porad adwokackich: szósta edycja

www.sxc.hu
Już 19 maja ponad 750 adwokatów i aplikantów adwokackich w 183 miastach udzielać będzie darmowych porad adwokackich
Mimo nierozwiązanej w dalszym ciągu skomplikowanej sytuacji podatkowej dotyczącej porad pro bono, NRA zdecydowało się jednak, po raz kolejny, podjąć inicjatywę bezpłatnych porad prawnych.
Adwokaci nie kryją rozczarowania, że ministerstwo nie zamierza ułatwić Polakom dostępu do bezpłatnej pomocy prawnej i rozwiązać tej kwestii systemowo przez odpowiednie regulacje w prawie podatkowym. - Organizując tę akcję niejako wyręczamy Państwo, zatem bariery w postaci opodatkowania pomocy pro bono są co najmniej niezrozumiałe – tłumaczy adwokat dr Monika Strus-Wołos, przewodnicząca komisji ds. Wizerunku Zewnętrznego i Działalności Pro Bono.
Przypomnijmy, iż od udzielanych bezpłatnie porad prawnych na obywatelach ciąży bowiem obowiązek odprowadzenia podatku dochodowego, z kolei prawnik ma obowiązek odprowadzić podatek VAT.
Prezes NRA Andrzej Zwara powiedział, iż samorząd adwokacki rozważał nawet pomysł odwołania Dnia Bezpłatnych Porad Adwokackich do czasu doprecyzowania przez ministerstwo finansów przepisów. Jednak ze względu na duże zainteresowanie akcją  Prezydium NRA uznało, że warto po raz kolejny podjąć ryzyko i ją zorganizować.
W godzinach od 9 do 15 w siedzibach kancelarii adwokackich oraz niektórych Okręgowych Radach Adwokackich będą dyżurowali adwokaci i aplikanci adwokaccy.
Osoby zainteresowane poradami powinny zabrać ze sobą dokumentację dotyczącą ich spraw (np. umowy, akty notarialne, pisma z urzędów). Pozwoli to adwokatom na dokładne zapoznanie się z problemem.
Akcja udzielania bezpłatnych porad kierowana jest do osób, których sytuacja materialna lub życiowa nie pozwala na skorzystanie z pomocy prawnika na zwykłych zasadach. Zainteresowani najczęściej oczekują pomocy w sprawach spadkowych, alimentacyjnych, podziału majątku po rozwodzie. Pytają również o kwestie związane z prawem pracy, prawem ubezpieczeniowym, a także dotyczącym nieruchomości i wypadków komunikacyjnych.
Lista adwokatów i aplikantów adwokackich biorących udział w akcji jest dostępna na stronie adwokatura.pl
Źródło: rp.pl, www.adwokatura.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA