fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Notowania

Wrócił kruchy optymizm

Inwestorzy mają nadzieję, że seria spadków na giełdzie już się skończyła. Pytanie tylko, na jak długo? Bo po zamknięciu sesji w Warszawie indeksy na Zachodzie zaczęły znowu spadać
W piątek warszawskie indeksy wzrosły drugi dzień z rzędu. WIG20 podskoczył o 1,4 proc. i przebił się ponad psychologiczny poziom 3 tys. pkt. WIG zyskał nieco ponad 1,2 proc. Wzrost był m.in. wynikiem lepszych informacji z amerykańskiej gospodarki. Problem w tym, że już po zamknięciu giełdy w Warszawie nastroje za Atlantykiem gwałtownie się pogorszyły.
Na naszym parkiecie widoczne było nieśmiałe zainteresowanie inwestorów papierami polskich banków, których cena po serii spadków stała się całkiem atrakcyjna. PKO BP zyskał 2,5 proc., Pekao – 1,5 proc., a obroty ich akcjami stanowiły ponad jedną czwartą piątkowego handlu na giełdzie. Liderem wzrostu była firma PBG, która zyskała niemal 5,1 proc. Bardzo dobrze radziła sobie również Agora, której akcje zdrożały o 4,4 proc. Dużą aktywność wykazali zagraniczni gracze.
Do poprawy atmosfery przyczyniły się też dobre informacje o nastrojach amerykańskich konsumentów. Obrazujący je indeks Michigan wzrósł w styczniu o 5 pkt, do 80,5 pkt. Był to wynik znacznie lepszy od oczekiwań. Pokazuje on, że Amerykanie niekoniecznie popadają w pesymizm, mimo pogarszającego się stanu gospodarki.
Radość na zachodnich parkietach nie trwała jednak długo. Europejskie indeksy późnym popołudniem zaczęły spadać i zakończyły sesję na minusie. FTSEurofirst 300 stracił 1,1 proc. Powróciły obawy o kondycję sektora bankowego. Analitycy wskazują, że w tej branży niewykluczone są kolejne odpisy na straty. W Paryżu akcje banku Societe Generale staniały aż o 8,2 proc.
Również w Stanach Zjednoczonych indeksy spadały. Plan cięć podatkowych, przedstawiony przez prezydenta George’a W. Busha nie wywołał entuzjazmu. Wieczorem Standard & Poor’s 500 stracił 0,6 proc.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA