fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nauka

Stolica Meksyku starsza co najmniej o stulecie

Reuters
Aztekowie zaczęli tworzyć swoją cywilizację dużo wcześniej, niż dotychczas przypuszczali naukowcy. W centrum obecnej stolicy, w dzielnicy Tlatelolco, zespół badaczy pod kierunkiem dr. Salvadora Guilliema odnalazł aztecką piramidę zbudowaną około 1100 – 1200 roku.
W ten sposób okazało się, że już wówczas było to odrębne miasto o takiej samej nazwie. Stanowiło jeden z azteckich ośrodków religijnych i politycznych. Wykopaliska rozpoczęto w sierpniu 2007 roku.
Ale dotychczas przyjmowano, że było inaczej: miasto Meksyk, a właściwie Tenochtitlan, zostało założone dużo później, dopiero w 1325 roku. W tym samym roku miało zostać założone Tlatelolco – taką wersję wydarzeń przyjęto 15 lat temu, gdy odkryto tam inną piramidę, zbudowaną właśnie w tym roku. Z przekazów wynika, że wkrótce Tenochtitlan połączyło się z Tlatelolco, i w ten sposób ok. 1400 roku te dwa miejskie organizmy utworzyły jedną aglomerację, miasto "nie do zdobycia", które jednak opanowała garstka Hiszpanów.
Tymczasem odkopana piramida świadczy o tym, że Tlatelolco powstało co najmniej 100 lat wcześniej, a w dodatku od razu miało stołeczny charakter, o czym świadczy to, że na jego terenie wzniesiono piramidę starszą od tych z Tenochtitlanu.
– Trzeba będzie zasadniczo zrewidować kalendarz panowania azteckich władców i znacznie wydłużyć linię dynastyczną – powiedziała uczestniczka badań Patricia Ledesma.
Pozostałości piramidy mają 11 metrów wysokości. Zbudowano ją z bloków kamiennych idealnie dopasowanych do siebie. Zachował się fragment schodów, które wiodły na szczyt – tam znajdowała się platforma, a na niej ołtarz, na którym składano bóstwu ofiary z ludzi. W jej ruinach archeolodzy znaleźli rzeźbę przedstawiającą azteckiego boga deszczu Tlaloca albo boga nieba i ziemi Tezcatlipoca. Jednemu z nich poświęcona była budowla.
Obok niej archeolodzy odkopali pięć czaszek oraz kompleks pomieszczeń pochodzących z XV wieku.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA