fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kraj

Kaczyński przegrał więcej niż Lepper

Przegrani 2007 - Jarosław Kaczyński - 42 proc.
Fotorzepa, Piotr Nowak PN Piotr Nowak
Donald Tusk jest bezapelacyjnie tym politykiem, który w 2007 roku odniósł największy sukces. Listę polityków, którzy ponieśli największą klęskę, otwiera Jarosław Kaczyński
12 miesięcy temu Donald Tusk był liderem partii opozycyjnej. Politycy Platformy Obywatelskiej kolejny rok zamykali z dosyć kwaśnymi minami. Rządy sprawowało PiS wspólnie z Samoobroną i LPR.
Rola PO ograniczała się więc do spoglądania z boku na rządzących, krytykowania ich i budowania własnej pozycji. Nikt nie przypuszczał, że rok 2007 przyniesie zamianę ról i Tusk zajmie gabinet premiera, a dotychczasowy szef rządu będzie się musiał przyzwyczajać do miejsca w ławie opozycji.
– Niewątpliwie największym przegranym politykiem roku 2007 jest Jarosław Kaczyński– twierdzi Antoni Mężydło, który w trakcie kampanii wyborczej zmienił barwy partyjne, przechodząc z PiS do PO. – Po wyborach po prostu nie potrafi przeżyć porażki. Choć obiektywnie nie powinien tak tego przyjmować. Udało mu się powiększyć Klub PiS w nowym Sejmie.Także niektórzy politycy PiS wskazują lidera swojej partii jako osobę, której do zwycięzców nie można zaliczyć. – To na pewno nie był dla niego dobry rok. Bo oddanie władzy zawsze jest porażką – przyznaje Zbigniew Girzyński. Zastrzega jednak, że gorszym bilansem rok 2007 zamykają Roman Giertych i Andrzej Lepper. Rok temu obaj byli wicepremierami. Mieli wielkie ministerialne gabinety, sekretarki, asystentów, limuzyny, a przede wszystkim mogli wpływać na najważniejsze decyzje, jakie zapadały w rządzie.
Dziś nie ma ich w Sejmie. Ich partie praktycznie nie istnieją, bo w wyborach nawet nie udało im się przekroczyć progu, dzięki któremu mogłyby dostać państwowe dotacje na działalność.
Tuż po wyborczej klęsce Giertych zrezygnował z kierowania LPR i wycofał się z polityki. Inaczej działa Lepper. Lider Samoobrony próbuje jeszcze kierować swoim ugrupowaniem, choć opuścili go nawet wieloletni wierni towarzysze. Dziś Leppera łatwiej znaleźćw policyjnym komisariacie, gdzie musi się stawiać regularnie z powodu udziału w tzw. seksaferze, niż na konferencjach, na których brylował. Dzień wyborów do Sejmu był wielkim triumfem Tuska, co przyznają nawet politycy PiS. – Tusk skutecznie odnalazł się w opozycji, poprowadził partię do zwycięstwa i stworzył rząd – zauważa Girzyński. Co więcej, Platforma osiągnęła tak dobry wynik, że może rządzić przy wsparciu niewielkiego Klubu PSL.
To nie był dobry rok dla Jarosława Kaczyńskiego. Oddanie władzy jest porażką - Zbigniew Girzyński poseł PiS
Potwierdzają to wyniki sondażu, który dla „Rz” przeprowadziła GfK Polonia. Według ankietowanych to lider PO odniósł największy sukces w mijającym roku. Drugie miejsce zajął prezydent Lech Kaczyński. – To na pewno wpływ jego działalności międzynarodowej – mówią wspólnym głosem politycy PiS i PO. Zdaniem Mężydły prezydent odniósł sukces w trakcie negocjacji w sprawie traktatu europejskiego. – W dłuższej perspektywie ludzie to docenią – dopowiada Girzyński. Tuż za prezydentem znalazł się Władysław Bartoszewski, który dzięki rządom PO ponownie zaczął mieć wpływ na polską politykę zagraniczną.
Co ciekawe, sukces Waldemara Pawlaka wydał się ankietowanym mniejszy niż poprzedników. Choć jest wicepremierem koalicji rządzącej, jako polityka sukcesu wskazało go tylko 6 procent badanych.Wśród przegranych na dalszych miejscach – za Kaczyńskim, Lepperem i Giertychem – znalazł się Leszek Miller. Były premier i dawny lider SLD chciał wrócić do Sejmu dzięki sojuszowi zawartemu z Lepperem. Wyborcy nie uznali tego jednak za stosowne. Na Millera jako na przegranego polityka wskazało 6 procent badanych. Dokładnie tyle samo osób wymieniło Aleksandra Kwaśniewskiego, który miał być lokomotywą wyborczą LiD, a podczas kampanii musiał się głównie tłumaczyć ze stanu swojego zdrowia. Niewiele osób poczytało też za porażkę wycofanie się z polityki Jana Rokity. Dawnego lidera PO, którego żona została doradcą prezydenta, za przegranego uznało zaledwie4 proc. ankietowanych.
Sondaż GfK Polonia przeprowadziła 21 grudnia na 500-osobowej próbie.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA