fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kraj

Atak za ACTA: Rządowe strony zablokowane

Haker
Fotorzepa, Dominik Pisarek Dominik Pisarek
Od wczoraj hakerzy z grupy Anonymous atakują strony internetowe m.in. Sejmu, Kancelarii Prezydenta i Premiera. "To protest przeciw ACTA. Polska potrzebuje rewolucji" - piszą hakerzy
Wczoraj wieczorem zablokowane zostały strony internetowe między innymi Sejmu, Kancelarii Prezydenta i Kancelarii Premiera, a także Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Większość z nich znów już znów widoczna. Po kolejnych nocnych atakach nadal nie działa jedynie strona premiera. Grupa Anonymous ogłosiła na Twitterze "polską rewolucję".
ACTA - atak internetowej cenzury? Czytaj w wsieci.rp.plDo zablokowania witryny Sejmu RP hakerzy z grupy Anonymous przyznali się wczoraj na portalach społecznościowych. Na jednym z profili na Twitterze zamieścili wpis o treści: "TANGO DOWN - sejm.gov.pl" (oznaczający "wyeliminowanie wroga"). Jak podkreślają, jest to forma protestu przeciwko wprowadzeniu w Polsce ACTA - wielostronnego porozumienia, mającego narzucić międzynarodowe standardy w walce z naruszeniami własności intelektualnej.

Ataki nie ustają. TVN24.pl następne?

W nocy ucierpiały także zagraniczne portale: witryna universalmusic.com czy brytyjska strona Sony przestały działać. Na Twitterze "Anonimowych" pojawiła się informacja między innymi o krótkim, ok. trzydziestosekundowym zablokowaniu dostępu do witryny onet.pl. Na pewien czas zniknęły także serwisy: zaiks.org.pl (strona Stowarzyszenia Autorów ZAiKS) oraz cert.gov.pl - zespołu reagującego na naruszenia bezpieczeństwa w sieciach należących do instytucji rządowych, dotyczące domeny gov.pl.
W ankiecie z pytaniem o kolejne cele, znajdującej się w jednym z serwisów internetowych grupy, najczęściej wybieranymi odpowiedziami były tvn24.pl (56 proc. głosów), platforma.org (10 proc.), oraz tusk.pl (9 proc.). W dyskusji pod ankietą pada stwierdzenie by nie atakować strony mac.gov.pl, z adnotacją "oni są po naszej stronie".
W kolejnym z serwisów, do których udało nam się dotrzeć, pojawiały się informacje o planowanych atakach na witryny tvn24.pl oraz onet.pl, z adnotacją mówiącą, że to na nich powinni skupić się hakerzy, ponieważ problemy z dostępem do tych dwóch portali zostaną najszybciej zauważone przez internautów.

Szum w social mediach. Nie wszyscy są "za"

Jednocześnie szybko rośnie liczba osób, które swój sprzeciw wobec nowych zapisów demonstrują na łamach serwisów społecznościowych. W serwisie Facebook powstają kolejne grupy łączące przeciwników ACTA. Niektóre z nich w ciągu kilku godzin zebrały po kilkadziesiąt tysięcy zwolenników.
Wzmożony ruch związany z wydarzeniami w polskim Internecie można też dostrzec na Twitterze. Tutaj jednak internauci głównie prześcigają się umieszczając humorystyczne informacje dotyczące akcji grupy Anonymous. Na profilu parodiującym prezydenta Bronisława Komorowskiego, podszywający się pod niego internauta napisał: "W związku z atakiem hakerów dziś o północy wprowadzam stan wyjątkowy na terenie tłytera, fajsbuka i całej reszty kraju".
Nie wszyscy jednak popierają taką formę protestu przeciw planom rządu. Na jednym z profili akcji "Nie dla ACTA w Polsce" na Facebooku, pojawił się apel: "Prosimy Was o zaprzestanie atakowania stron internetowych! Jeżeli chcemy coś zdziałać to powinniśmy zrobić to w sposób akceptowalny społecznie, aby nie traktowano nas jak anarchistów, którym zależy jedynie na chaosie. Nie dla ACTA w Polsce nie popiera atakowania stron internetowych. Tego typu metodami nic się nie zdziała".
Spotkanie ws. ACTA (czyli Anti-Counterfeiting Trade Agreement), która zdaniem wielu europejskich środowisk prawniczych i pozarządowych może prowadzić do ograniczenia wolności słowa w internecie, ma się odbyć w najbliższy wtorek po posiedzeniu rady ministrów.
Uczestniczyć w nim będzie premier, minister kultury i dziedzictwa narodowego oraz minister spraw zagranicznych.
Przeciwnicy ACTA biją na alarm, że porozumienie, które polski rząd zamierza podpisać 26 stycznia, pozwoli na inwigilację internautów.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA