fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Opinie

Gowin: z tymi zadaniami prawnik by sobie nie poradził

Minister sprawiedliwości Jarosław Gowin
Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek
- Nie zniknie żaden wydział. Sądy będą równie blisko swoich obywateli jak do tej pory - zapewniał minister sprawiedliwości Jarosław Gowin w sobotnich "Tematach Dnia" w TVP Info
Jarosław Gowin stwierdził, iż po kilku tygodniach doświadczeń jest przekonany, że premier Donald Tusk zrobił słusznie kierując do resortu sprawiedliwości nieprawnika. – Nie wiem czy sobie poradzę, ale wiem, że z tymi zadaniami, które przede mną postawił premier Donald Tusk żaden prawnik by sobie nie poradził – przekonywał.

To przykrość dla sędziów,  a nie dla obywateli

Minister odniósł się do szeroko komentowanej rewolucji w sądownictwie, która zakłada przekształcenie ponad setki sądów rejonowych. – Nie są likwidowane żadne sądy: najmniejsze sądy są przekształcane w filie większych sądów, przy tej okazji nie zniknie żaden wydział, w związku z tym te sądy będą równo blisko obywateli, jak do tej pory – tłumaczył Gowin, który przyznał, iż zniknie ponad 120 prezesów sądów. – To pewna przykrość dla samych prezesów, a nie dla obywateli – stwierdził szef resortu sprawiedliwości.
Gowin przekonywał, iż w planowanych zmianach chodzi przede wszystkim o osiągnięcie efektu większej elastyczności sędziów. – Dzisiaj jest tak, że są dwa sądy rejonowe obok siebie: jeden jest zawalony sprawami, w drugim na sędziego jest kilka spraw w miesiącu, i sędziego z jednego sądu rejonowego (tego gdzie nie ma dużo obowiązków) nie można przenieść do sąsiedniego. Jak się przekształci ten mniejszy w filie większego, to wtedy sędziowie będą orzekać w obu sądach, i dzięki temu skrócony zostanie czas orzekania – wyjaśnił minister.
W odczuciu ministra, największą bolączką polskiego wymiaru sprawiedliwości jest czas orzekania. - Zostałem posłany przez premiera do tego resortu, aby o jedną trzecią skrócić czas orzekania – zapowiedział Gowin.

Więcej obowiązków dla referendarzy

Gowin potwierdził w TVP Info, iż w tym roku zarobki sędziów i prokuratorów będą zamrożone. – W tej sprawie na pewno nie ustąpię – stwierdził minister. – Wierzę, że mechanizm podnoszenia wynagrodzeń zostanie ponownie uruchomiony w przyszłym roku, ale wierzę też, że do przyszłego roku sprawność postępowań polskich sądów i prokuratur będzie większą – wyraził nadzieję Gowin.
Zdaniem szefa resortu sprawiedliwości głównym problemem sędziów jest kognicja, czyli zakres spraw, którymi muszą się zajmować. – W ogromnej większości państw europejskich sędziowie zajmują się tylko sprawami, które są przedmiotem sporu, natomiast w Polsce dodano im mnóstwo obowiązków administracyjno-biurowych – zauważył Gowin. – To zmienię, i to jest wiadomość dobra dla sędziów – dodał.
Minister zapowiedział zwiększenie kompetencji referendarzy sądowych. Dotychczasowe obowiązki sędziów będą zlecane właśnie nim. – Referendarzy będzie można wykorzystywać do obowiązków, które obecnie są w gestii sędziów – mówił Gowin, który jednocześnie obiecał, że w przeciągu półtora roku wszystkie księgi wieczyste będą dostępne w internecie.
Gowin po raz kolejny potwierdził też, że daje sobie rok na zmniejszenie o jedną trzecią zawodów reglamentowanych, zmienienie kodeksu karnego oraz kodeksu postępowania karnego.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA