fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Warszawa

Szafka zamiast plecaka, czyli jak odciążyć uczniów

Rzeczpospolita
Warzywa zastępujące chipsy w sklepikach. Szafki na podręczniki zamiast tornistrów. To tylko niektóre pomysły, jakie zaproponowały szkoły w konkursach „Lekki tornister” i „Wiem, co jem”.
Obie kampanie propagujące zdrowy styl życia zorganizowało dla podstawówek i gimnazjów miejskie Biuro Edukacji.
W konkursie „Lekki tornister” zadaniem nauczycieli, uczniów i rodziców było znalezienie sposobu na zmniejszenie ciężaru plecaków.
Wygrała Szkoła Podstawowa nr 146 z ul. Domaniewskiej 146. Nauczyciele i rodzice zauważyli, że uczniowie codziennie przynoszą do szkoły mnóstwo niepotrzebnych w danym dniu rzeczy: zeszytów, kredek, flamastrów, notatników i różnych gadżetów. Dlatego opracowują program, który ma je nauczyć, jak racjonalnie decydować o tym, co zabrać na dany dzień.Wyróżnione pomysły innych szkół to m.in. wykorzystanie sprzętu multimedialnego zamiast tradycyjnych podręczników, wydzielenie szafek na książki i strój sportowy czy też noszenie zeszytów cienkich i w miękkiej oprawie.
Nagrodzone i wyróżnione projekty miejskie Biuro Edukacji roześle do wszystkich szkół i dyrektorzy będą mogli je wdrażać w swoich placówkach.Miasto zachęcało też szkoły, by w swoich sklepikach zastępowały niezdrową żywność produktami ekologicznymi. W akcji „Wiem, co jem” pomagali specjaliści ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.
– Razem z nimi organizowaliśmy wystawy, konkursy i zajęcia, w czasie których propagowaliśmy zdrowe jedzenie i mówiliśmy o skutkach niewłaściwego odżywiania – mówi Małgorzata Kolwas, zastępca dyrektora Szkoły Podstawowej 23 z ul. Wawelskiej 48, jednej z 11 placówek, którym przyznano nagrody główne. Jednak w jej szkole w sklepiku nadal są... chipsy i cola.
– Wybór produktów zależy od ucznia, my mamy na celu uświadamianie zagrożeń – tłumaczy Kolwas.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA