fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zadania

Samorządy pomogą pacjentom w walce z nowotworami

Wykup ubezpieczenia od zdarzeń medycznych będzie dobrowolny
Fotorzepa, Marian Zubrzycki
Gminy i powiaty pomogą mieszkańcom zapobiegać chorobom nowotworowym. Dostaną na to pieniądze z NFZ
Fundusz podzieli się z samorządami pieniędzmi na badania profilaktyczne, których celem jest wczesne wykrywanie nowotworów. Województwa i gminy dostaną też z budżetu centralnego pieniądze na walkę z uzależnieniem od alkoholu czy narkotyków. Takie nowości przewiduje projekt ustawy o zdrowiu publicznym, którym wkrótce zajmie się rząd.
Nowe przepisy wskazują, że NFZ co roku przeznaczy na profilaktykę zdrowotną 0,5 proc. swojego budżetu. Oznacza to, że np. w 2012 r. urzędnicy musieliby wygospodarować na ten cel ok. 290 mln zł, czyli dwa razy więcej niż w 2010 r., kiedy to na profilaktykę wczesnego wykrywania raka piersi czy chorób krążenia przeznaczyli łącznie ok. 150 mln zł. Największą rolę w wykorzystywaniu tych pieniędzy odegrają gminy i powiaty, bo to z nimi fundusz podpisze umowy na wykonanie nowych zadań. Dzięki temu samorządowcy łatwiej dotrą do mieszkańców z informacją o realizowanych programach. Teraz nie dostają żadnych pieniędzy z budżetu centralnego na taką pomoc.

Dramat w małych gminach

– To krok w dobrą stronę. Najrozsądniej będzie, jeśli wójtowie przeznaczą pieniądze na konkretne zadania określone przez lekarza rodzinnego, bo on najlepiej zna lokalną społeczność i wie, z jakimi problemami borykają się ludzie – mówi Wojciech Jastrzębski, ekspert ds. zdrowia Związku Gmin Wiejskich. Podkreśla, że teraz w małych gminach jest dramat, bo nie ma w nich żadnych pieniędzy na profilaktykę i wczesne wykrywanie chorób. Trzeba zapewnić kobietom dostęp do mammografii, a mężczyznom do wczesnego leczenia prostaty.
Projekt ustawy przewiduje, że te i inne programy wczesnego wykrywania chorób znajdą się w Narodowym Programie Zdrowia Publicznego. To, jak przeprowadzą go na swoim terenie poszczególne jednostki samorządu terytorialnego, wskaże na pięć lat w specjalnym planie wojewoda.
Ustawa o zdrowiu publicznym przewiduje także, że gminy dostaną więcej pieniędzy na walkę z alkoholizmem i narkomanią.
83 mln zł NFZ przeznaczył w 2010 roku na profilaktykę raka piersi
Powstanie państwowy fundusz profilaktyki uzależnień, do którego wpłyną procenty od akcyzy ze sprzedaży papierosów i alkoholu. Każdy wójt lub marszałek województwa będzie mógł się starać o dotację celową na swoje zadania. Teraz pieniądze na te cele samorządy czerpią tylko z wpływów od opłat za wydawanie pozwoleń na sprzedaż alkoholu. Starostowie natomiast, tak jak teraz, nie będą zobowiązani prowadzić programów walki z uzależnieniami.
– Obecnie zróżnicowanie wysokości środków na rozwiązywanie problemów alkoholowych oraz przeciwdziałanie narkomanii jest ogromne. Warszawa ma ok. 30 mln zł na ten cel, podczas gdy małe gminy wiejskie, w których problem alkoholowy jest duży, dysponują zaledwie 20 – 30 tys. zł – mówi Kama Dąbrowska, kierownik działu prawnego w Polskiej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, która jest współautorem projektu ustawy.

Walka z alkoholizmem

Nowa ustawa zmieni też zakres zadań gminnych komisji ds. rozwiązywania problemów alkoholowych. Nie będą już mogły kierować do sądu wniosków o poddanie uzależnionego leczeniu odwykowemu.
– Zrezygnowaliśmy z tego rozwiązania, ponieważ było kosztowne. Co więcej, nawet jeśli sąd wydał postanowienie zobowiązujące alkoholika do poddania się leczeniu, to i tak rzadko przynosiło to zadowalające rezultaty. Te łatwiej uzyskać, jeśli pacjent pójdzie na psychoterapię dobrowolnie – podsumowuje Kama Dąbrowska.
Masz pytanie, wyślij e-mail do autorki k.nowosielska@rp.pl
Zobacz » Samorząd » Zadania » Zdrowie
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA