fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Mieszkaniowe

Niższe ceny nie przyciągają kupujących

Rzeczpospolita
Stawki wywoławcze domów obniżane są dwu-, trzykrotnie w ciągu kilku miesięcy. Skuteczne są negocjacje cenowe ze sprzedającymi
Z barometru „Rz" wynika, że w ciągu roku średnie ceny domów jednorodzinnych mogą się obniżyć o 1 – 2 proc. Ale są prognozy mówiące o 5 – 6-proc. korekcie w dół. Niższe stawki nie zachęcają jednak do zakupów. Transakcji jest mało. Podaż znacznie przewyższa popyt.
W wielu rejonach kraju dotyczy to także domów wystawianych przez deweloperów. W trudnej sytuacji są właściciele domów wystawionych teraz na sprzedaż, a kupowanych lub budowanych w latach 2007 – 2008, gdy ceny były bardzo wysokie.
Jeśli nieruchomości te obciążone są wysokim kredytem we frankach szwajcarskich, to wartość rat do spłacenia jest nierzadko wyższa niż obecna wartość domu.

Jak czytać barometr?

Pośrednicy z pięciu miast (Akcespolska, Lexpol, Ober-Haus, Północ i WGN) podają stawki za metr kwadratowy dwóch 10 – 15-letnich domów (mniejszy 100 – 200 mkw. i większy 200 – 300 mkw., na działce ok. 1000 mkw.), obowiązujące obecnie oraz prognozowane dla tych samych nieruchomości za rok. Wyliczoną aktualną średnią cenę metra kw. porównujemy z przeciętną przed rokiem i przewidywaną za rok, uzyskując rzeczywiste i prognozowane zmiany.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA